Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap
SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

1,7 milijuna Eura za razvoj iNavis centra

1,7 milijuna Eura za razvoj iNavis centra

 

 

EEA fond, u kojem sudjeluju Kraljevina Norveška, Island i Kraljevina Lihtenštajn, s 1,7 milijuna Eura sufinancirat će razvoj Hrvatskog nacionalnog centra za istraživanje mora i pomorstva i poslovnih inovacija u području energetike i okoliša sa sjedištem u Šibeniku. Zamjenik ministra regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Jakša Puljiz i državna tajnica norveškoga Ministarstva vanjskih poslova  Ingvild Næss Stub, potpisali su danas Memorandume o suglasnosti za provedbu financijskih mehanizama Kraljevine Norveške i Europskog gospodarskog prostora kroz koje je Hrvatskoj na raspolaganju 73,5 milijuna kuna za projekte koje će se provoditi u razdoblju 2014.-2017. godine. 

 

Sredstva će biti usmjerena za realizaciju šibenskog projekta i to u područjima zelenih inovacija i zelenih industrija; akvakulturi, zaštiti okoliša i održivih energetskih tehnologija. „Ovaj projekt pozicionirat će Šibenik kao zeleni centar jadranske regije i otvoriti nove perspektive za razvoj znanosti i gospodarstva. Šibenik će postati grad u kojem će se mladi ljudi obrazovati po najvišim europskim standardima i svoja stečena znanja primijeniti u zelenim industrijama koje će ovaj projekt paralelno razvijati.“ kazao je gradonačelnik dr. Željko Burić. 

 

U veljači 2014.g. Grad Šibenik je prijavio projekt iNavis centra u području istraživanja, visokog obrazovanja, transfera tehnologija i gospodarstvene suradnje između Hrvatske i Kraljevine Norveške i to u područjima zelenih inovacija i zelenih industrija; akvakulturi, zaštiti okoliša i održivih energetskih tehnologija,za sredstva EEA fonda. 

Financijska konstrukcija projekta, pored odobrenih 1.719.000 EUR iz EEA fonda, predviđa i učešće Grada Šibenika od 574.000 Eura, odnosno cca 25%. „Ovo je povijesni trenutak za Šibenik; naše dosadašnje aktivnosti oko otvaranja sveučilišnih studija u Šibeniku dobivaju novu vrijednost. Razvoj visokog školstva, posebice kada ga prati razvoj gospodarstva, pokretač je razvoja svake sredine i zato imam pravo za kazati kako je ovo početak jednog novog Šibenika. Hvala svima koji su sudjelovali u projektu, a posebice Vladi Kraljevine Norveške i norveškom veleposlaniku u RH nj.e. Henriku Ofstadu koji su podržavali naše napore u pripremi ovog značajnog projekta. Hvala i Sveučilištu u Zagrebu, Rektoru, dekanima FER-a i FSB-a, Institutu Ruđer Bošković, a posebno hvala našem timu Upravnog odjela za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj na čelu s pročelnikom Matijom Bumbakom, koji su opet pokazali i dokazali kako se može živjeti u Šibeniku i raditi svjetske stvari.“, kazao je gradonačelnik dr. Željko Burić.

Zamjenik gradonačelnika mr.sc. Danijel Mileta naglasio je kako je projekt izrađen sukladno Gospodarskoj strategiji Republike Hrvatske, ali i Strategiji razvoja Grada Šibenika u kojoj stoji kako će Šibenik, kroz zelenu proizvodnju i zeleni turizam, postati centar zelenih industrija jadranske regije. „Ispred nas je puno posla, ali smo puni i entuzijazma i spremnosti da i ovaj projekt realiziramo. Moram zahvaliti i resornim ministarstvima: Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU, Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvu vanjskih i europskih poslova i Ministarstvu  poduzetništva i obrta, u kojima smo dobili podršku u pripremi ovog projekta.“, kazao je Mileta.

Aktivnosti koje je potrebno u sklopu projekta provesti su: izrada studije izvodljivosti, uspostava i registracija centra, zatim zajedničko istraživanje i nabavu laboratorijske opreme, izrada znanstvenog kurikuluma i početak edukacije odnosno studija, zajednički transfer tehnologije i razvoj gospodarstvene komponente projekta. 

Partneri Grada Šibenika u projektu su Sveučilište u Zagrebu i Institut Ruđer Bošković, s tim da je Sveučilište zaduženo za izradu kurikuluma studija kroz suradnju iNavis centra za razvoj i inovacije i norveških institucija visokog školstva kako bi se u konačnici uspostavili sveučilišni studiji. Valja napomenuti kako zagrebačko Sveučilište već surađuje s norveškim Sveučilištem za znanost i tehnologiju. S druge strane, Institut Ruđer Bošković , kroz suradnju iNavis centra i norveških istraživačkih institucija, bit će zadužen za uspostavu programa u području akvakulture i zaštite okoliša. 

Provedba samog projekta obuhvatit će dvije faze; prvu od svibnja do kolovoza 2014., u kojem će se angažirati stručnjaci koji će izraditi studiju izvodljivosti sa zadatkom da se utvrdi koja su to inovativna područja zelenih industrija koja će Šibenik pozicionirati kao zeleni centar jadranske regije . Druga faza, od rujna 2014. do travnja 2017. bit će usmjerena na provedbu projekta, od programa istraživanja, preko edukacijskih aktivnosti do gospodarstvenih mogućnosti u području zelenih industrija.

Ulaskom u Europsku uniju Hrvatska je postala i članica Europskog gospodarskog prostora (EEA), u kojem su, pored članica EU i članice EFTA-e, a među njima i Norveška. Time je Norveška prihvatila cjelokupno zakonodavstvo Unije vezano za unutarnje tržište, ali se i obvezala na račun toga financijski poduprijeti svako njezino proširenje, te su ova sredstva bila namijenjena za nove članice, među kojima je i Hrvatska.

 

 

  Objavljeno: 29.04.2014, 14:34h