Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap
SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

Dan borbe protiv prirodnih katastrofa

Dan borbe protiv prirodnih katastrofa

 

 

Danas, 13. listopada obilježava se Dan borbe protiv prirodnih katastrofa.  Republika Hrvatska, kao dio svjetske zajednice, također je jedna od 22 zemlje Europe (70 u svijetu) koja se priključila stvaranju nacionalne platforme u smanjenju rizika od katastrofa.

Državna uprava za zaštitu i spašavanje kao stožerna organizacija sustava zaštite i spašavanja, rukovodi djelovanjem operativnih snaga i koordinira zaštitu i spašavanje na razini zemlje. Republika Hrvatska je, kroz taj sustav, vrlo intenzivno prisutna u svim regionalnim i bilateralnim aktivnostima i institucijama koje se bave smanjenjem rizika od katastrofa. Kao takav DUZS je prvi sustav potpuno integriran u mehanizam Europske unije za civilnu zaštitu. Time nam je dostupna pomoć svih članica EU, ali isto tako, u slučaju potrebe, RH može ponuditi pomoć bilo kojoj zemlji u Europi.

 

Dobro postavljenom koncepcijom sustava zaštite i spašavanja u RH, prepoznati smo kao lideri u regiji na području zaštite i spašavanja.

 

Kao odgovor na sve učestalije prirodne katastrofe koje pogađaju Republiku Hrvatsku, Vlada RH je 2009. godine donijela Procjenu ugroženosti RH, koja je rađena na prijedlog DUZS-a i u suradnji sa svim središnjim tijelima državne uprave. Procjena sadrži posebna poglavlja koja se odnose na prirodne i tehničko - tehnološke nesreće i katastrofe. Kao takva, dobra su podloga za izradu procjena ugroženosti, kao i planova zaštite i spašavanja, koje su obvezne izraditi jedinice lokalne i područne samouprave.

 

Katastrofe se ne mogu izbjeći, ali se mogu umanjiti njihove posljedice. S ciljem jačanja svijesti o postojanju rizika od katastrofa, DUZS sustavno provodi edukaciju o zaštiti i spašavanju počevši od najmlađih - djece predškolskog i školskog uzrasta.

 

Da je neumoljiva, priroda je dokazala bezbroj puta. Upravo zbog toga, sustav zaštite i spašavanja zahtijeva neprestane prilagodbe, normativna usklađivanja, praćenja međunarodnih trendova, edukacije, usavršavanja i ulaganja u preventivu. Državna uprava za zaštitu i spašavanje upravo će na tome temeljiti daljnje smjernice i zadaće.

 

 

 

 

 

  Objavljeno: 13.10.2011, 09:10h