Grad Šibenik svoje prvo kazalište dobio je 1870. godine. Iako je planova bilo i puno prije, upravo je inicijativa građana predvođena bogatim posjednicima, intelektualcima i obrtnicima urodila plodom. Šibenska općina prihvatila je prijedlog za izgradnju kazališta. S obzirom da je općina bila u lošoj financijskoj situaciji izgradnju kazališta prepustila je građanima, odnosno Društvu šibenskog kazališta koje je osnovano 1864. godine. Zamišljena dvorana kazališta bila je dovoljno prostrana i vrlo skladna, zapravo reprodukcija u malom venecijanskog kazališta "Teatro Fenice". Autor projekta bio je
Trogiranin Josip Slade, a prema nekim navodima Pavao Mazzoleni uspio je "incognito" doći do nacrta.
Potpuno uređeno kazalište 18. siječnja 1870. godine dobilo je odobrenje za korištenje. Predviđeno je za 500 osoba, a ispod svake druge lože postavljeni su medaljoni s imenima i stiliziranim portretima talijanskih pjesnika i skladatelja, Dante Aligheri, Carlo Goldoni, Gioachino Rossini, Vincenzo Bellini i brojni drugi. S obzirom da se kazalište gradilo sredstvima građana nazvano je Društvenim kazalištem (Teatro Sociale da Sibeniko). Taj naziv je imalo do 1872. god. kada je na skupštini kazališnog društva donesena odluka o preimenovanju u "Kazalište Mazzoleni" u čast Šibenčanina, pjevača svjetskog glasa Frana Mazzolenija, inače brata osnivača i glavnog voditelja Pavla. Značajno je istaknuti da za razliku od drugih kazališnih zgrada koje su u nas izgrađena na kraju 19. stoljeća, ova u Šibeniku sagrađena je sredstvima građana bez ikakve pomoći Vlade i Općine.
Otvorenje novog šibenskog kazališta upriličeno je 29. siječnja 1870. godine predstavom "Kip od mesa" Teobalda Ciconija u izvedbi talijanske putujuće kazališne družine "La drammatica compagnia Vittorio Alfieri". Vrlo značajna godina kazališnog života u Šibeniku bila je 1874. Te se godine, naime, po prvi put s pozornice čula naša riječ te se afirmirala naša drama.
Obitelj Mazzoleni
Paolo Mazzoleni nije bio samo službeni voditelj teatra, već je bio i impresario, mecena i izvrstan organizator, a članovi njegove obitelji, umjetnici koji su stasali na daskama Teatra Mazzoleni, postali su svjetski poznati umjetnici. Mazzoleniji su Šibenik napustili poslije Prvog svjetskog rata, a i danas u Palermu djeluje Fundacija Ester Mazzoleni koja godišnje nagrađuje najbolje svjetske operne pjevače i dirigente. Ester Mazzoleni, rođena Šibenka, poslije Šibenika živjela je u Palermu i imala angažman u tamošnjem velebnom Teatro Massimo, trećem po veličini(iza pariške Opere i milanske Scale) glazbenom teatru u Europi koje može primiti 3 200 posjetitelja. Početkom stoljeća osvojila je tadašnje operne pozornice Europe i svijeta.
Kazališni život u obnovljenoj zgradi i profesionalizacija
Od 2001. godine Šibensko kazalište djeluje u obnovljenoj kazališnoj zgradi, jednoj od najstarijih u Hrvatskoj koja je, na žalost, u vrijeme Domovinskog rata bila jedna od meta.
Od tada do 2008. godine kazalište je djelovalo u bogatoj repertoarnoj formi, da bi 2008. godine premijerom predstave "Fantazija" hrabro zakoračilo u svijet kazališnog profesionalizma. Potvrda ispravnosti ove odluke su i brojne predstave u vlastitoj produkciji te nominacije i nagrade na etabliranim Festivalima.
Godine 2010. Šibensko kazalište odlukom Gradskog vijeća preimenovano je u Hrvatsko narodno kazalište u Šibeniku. Ta je kuća sljednik Narodnog kazališta Šibenik osnovanog 9. svibnja 1945. godine, nakon razdoblja u kojem je u Drugom svjetskom ratu postojala Kazališna družina koja je ušla u oslobođeni Šibenik 4. studenoga 1945. Profesionalni ansambl prestao je djelovati 1963. a profesionalni teatar Šibenik je ponovno dobio upravo 2010. godine.
U spomen na 29. siječnja 1870. i prvu predstavu "Kip od mesa" HNK u Šibeniku i ove je godine pripremio bogati prigodni program koji će se događati od 20. do 30. siječnja 2014. godine.
Foaje HNK u Šibeniku, 20.1.2014. u 20 sati
Promocija knjige
Slavica Bilić "PRSTEN MIRA I MAJČINSKE LJUBAVI"
HNK u Šibeniku, 21.1.2014. u 20 sati
Humanitarni koncert "Za Marijine obroke"
Nastupaju: Klape Solaris, Cima i Oršulice, Pjevači Svetoga Jakova, Ženski pjevački zbor Prešernovke, Zbor mladih župe Sv. Petra Agnus Dei, Duet Matea i Mate Skračić
HNK u Šibeniku, 22.1.2014. u 18 sati
Obilježavanje 90.-og rođendana Mladena Bjažića
"90 mu je godina tek"
U programu će biti predstavljena knjiga Mladena Bjažića "Nosi me more"
Sudjeluju: Marina Jurković, Mladen Kušec, Mate Gulin, KUD "Koralj" - Zlarin
HNK u Šibeniku, 23.1.2014. u 20 sati
GDK Gavella
Mate Matišić "FINE MRTVE DJEVOJKE"
Redatelj: Dalibor Matanić
Igraju: Ivana Roščić, Nataša Janjić Lokas, Biserka Ipša, Darko Milas, Živko Anočić, Nela Kocsis, Franjo Dijak, Ana Kvrgić, Filip Šovagović, Janko Rakoš, Nenad Cvetko, Sven Medvešek, Đorđe Kukuljica
Foaje HNK u Šibeniku, 25.1.2014. u 20 sati
Scena 22
DOK analogX
Moderator: Samir Mila
HNK u Šibeniku, 27.1.2014. u 20 sati
Pijanistički recital
Filip Fak, klavir
HNK u Šibeniku, 29.1.2014. u 20 sati
DAN HNK U ŠIBENIKU
Koprodukcija HNK u Šibeniku i HNK Ivana pl. Zajca
Benjamin Britten
"THE TURN OF THE SCREW" / "OKRETAJ ZAVRTNJA"
Dirigenti: Nada Matošević Orešković / Aleksandar Kojić
Redatelj: Ozren Prohić
HNK u Šibeniku, 30.1.2014. u 18 sati
HNK u Šibeniku i HNK Ivana pl. Zajca
Benjamin Britten
"THE TURN OF THE SCREW" / "OKRETAJ ZAVRTNJA"
Objavljeno: 16.01.2014, 11:45h