Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap
SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

Dani kraljice Teute obilježeni u Šibeniku

Dani kraljice Teute obilježeni u Šibeniku

 

 

 

„Dani kraljice Teute“, koji imaju za cilj promidžbu albanske kulture i povijesti, ove se godine, pored tradicionalnog skupa u Zagrebu, održavaju i u Zadru i u Šibeniku. Manifestacija obuhvaća pet država, a ove godine obilježava se i 10. obljetnica izlaženja dvojezičnog časopisa „Ilirija“. Šibenska tribina, po pokroviteljstvom gradonačelnika Grada Šibenika Željka Burića, i u  suorganizaciji Kluba albanskih žena Hrvatske, Zajednice Albanaca Šibensko-kninske i Zadarske županije, bila je prožeta pričom, odnosno filmom, „Potraga dječaka s Kosova za mrtvim ocem“ Shenide Billali, redateljice i novinarke HRT-a, predsjednice Kluba Albanskih žena Hrvatske „Kraljice Teute“ i glavne urednice dvojezičnog časopisa „Iliria“. Naime, Fejzulah Ademi, koji je 1991., zbog nemira i progona u Kosovu, pobjegao u Šibenik i priključio se Hrvatskoj vojsci, nakon 15 godina potrage našao je svog sina Fidana, koji je sa samo 10 godina s Kosova krenuo u potragu za njegovim mrtvim tijelom jer je dobio lažnu vijest da mu je otac poginuo na šibenskom ratištu. Umjesto u Šibeniku završio je u Turskoj. „Drama za nestalim dječakom, trajala je punih 15 godina, sve do 2005. kad me je dječakov otac Fejzulah Ademi, koji je živio u Šibeniku, zamolio da mu pomognem i pronađem sina. Godinu dana nakon prikazane reportaže koju sam snimila, Fidan je pronađen u Turskoj. Ovu tešku životnu priču, sa sretnim završetkom, odlučili smo promovirati u Šibeniku jer, otac dječaka Fidana, Fejzulah Ademi živi uVašem Gradu. Ujedno koristimo priliku da se u ime albanskog naroda, zahvalimo Republici Hrvatskoj iGradu Šibeniku, koji je primio Albance, kad im je bilo najteže.  kazala je Shenida Bilalli.

„Priča obitelji Ademi me se jako dojmila i samo pokazuje u kakvim vremenima i na kakvim prostorima smo živjeli, ali i danas, nažalost, još uvijek živimo, a tako malo treba da suze muke i tuge zamijene suze radosnice. Zahvaljujem vam što ste je s hrvatskom javnosti podijelili upravo u Šibeniku.“, kazao je gradonačelnik Željko Burić. Nazočnima se obratila i Nedjeljka Klarić, bivša zastupnica u Hrvatskom saboru i gradonačelnica Grada Šibenika,  koja se, i kao članica Zajednice žena Katarina Zrinski, ali i nekadašnja pročelnica Regionalnog ureda za prognanike prisjetila ratnih vremena i teških ljudskih sudbina:  „Poštovanje prema čovjeku; od djeteta, preko mladih, odraslih ljudi, do umirovljenika, je jedini ispravni put koji vodi onome čemu svi težimo, a to je kvalitetan suživot i uvažavanje i istinska konzumacija ljudskih prava. Danas kada svjedočimo ovoj priči obitelji Ademi prisjećam se muke i nevolje koju je nosio hrvatski narod na početku Domovinskog rata. Na šibenskom području prihvatili smo 18 000 prognanika; od toga 10 000 je bilo smješteno u hotelskim kapacitetima, a preostalih 8000 u obiteljima, vikendicama i to je pokazatelj koliko smo mi Šibenčani bili ljudi u pravom smislu te riječi. I zato ova priča sretnog završetka zaslužuje danas ovo okupljanje dragih prijatelja, Albanaca, koji žive ovdje s nama u Hrvatskoj i koji Hrvatsku osjećaju kao svoj dom.“

Predsjednica Zajednice žena Katarina Zrinski Šibensko-kninske županije Anita Aužina osvrnula se na iznimno dobru suradnju s Klubom albanskih žena Hrvatske „Kraljica Teuta“, posebice u ovoj priči i pomoći obitelji Ademi kada je to bilo najpotrebnije.

 

Sudionike tribine je pozdravio i Vilijam lakić ravnatelj Gradske knjižnice Jurja Šižgorića, a o povijesnom pojmu „Teutinih tvrđava“ i „Teutinih gradova“, ispred Muzeja grada Šibenika,  govorio je Toni Brajković.

  Objavljeno: 10.05.2015, 15:45h