Europski dan bez automobila prvi je put organiziran u Francuskoj 1998. godine, a u posljednjih trinaest godina njegovu su se obilježavanju pridružili brojni europski gradovi iz različitih zemalja, među kojima je i Hrvatska. Tom inicijativom građani Europe osvješćuju se o prednostima načina prijevoza drukčijeg od uobičajenog te im se skreće pažnja na nove ideje i rješenja u prometovanju urbanim središtima. Europski dan bez automobila završnica je Europskog tjedna kretanja koji se obilježava od 16. do 22. rujna. Obilježavanju ovog dana pridružio se i Grad Šibenik, nizom aktivnosti koje se organiziraju na rivi u sklopu obilježavanja Europskog tjedna kretanja.
Europski tjedan kretanja izrastao je iz inicijative "U gradu, bez mog automobila!", pokrenute u Engleskoj 1995. Zahvaljujući njezinim ciljevima - ograničenju motoriziranog prometa u određenim urbanim područjima i poticanju primjene održivih načina prijevoza, brzo ju je prihvatio velik broj lokalnih vlasti u Europi. Godine 2000., uz potporu tadašnje europske povjerenice za okoliš Margot Wallström, "Dan bez automobila" ustanovljen je kao Europska inicijativa.
U povodu obilježavanja 10. obljetnice Europskog tjedna kretanja pripremljena je i brošura "Deset godina Europskog tjedna kretanja 2002.-2011.". Knjižica sadrži postignuća 22 najuspješnija sudionika iz 15 država, među kojima su čak tri hrvatska grada: Ivanić-Grad, Koprivnica i Zagreb.
Želju svojih građana uvidjele su i lokalne vlasti te je danas ta manifestacija postala svojevrstan praznik i simbol zalaganja za čistiji urbani okoliš u kojoj svake godine sudjeluje sve više gradova i općina. Lani su takva događanja obilježena u 2221 gradu u 42 države, pa potrebu za promjenom prevladavajućih oblika kretanja u gradovima potencijalno prepoznaje više od 220 milijuna ljudi. I ove se godine očekuje kako će se događanja posvećena promociji automobilu alternativnih načina prijevoza u gradovima, kao što su pješačenje, korištenje bicikla ili javnog prijevoza održati u više od 2000 gradova širom Europe, ali i svijeta. Svoje sudjelovanje već su potvrdila 1904 sudionika među kojima je i devet hrvatskih gradova - Crikvenica, Đurđevac, Ivanić-Grad, Krapina, Mali Lošinj, Pula, Rijeka, Šibenik i Zabok, izvijestilo je Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva. Dodalo je kako se gradovi mogu prijaviti sve do 22. rujna.
Europski tjedan kretanja, počeo je 16. rujna s Međunarodnim danom zaštite ozonskog sloja, a završava 22. rujna Danom bez automobila.
Objavljeno: 20.09.2011, 10:39h