Grad Šibenik na svom području uspješno provodi projekt javnih radova. Projekt se odvija u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje u sklopu mjere „Radom za zajednicu i sebe“. Od početka sustavne prijave u svibnju do danas odobreno je 10 projekata i zaposleno 37 osoba.
'Ovo je prilika za sve čelne ljude šibenskih gradskih četvrti i mjesnih odbora da u suradnji s Gradskom upravom na jednostavan i besplatan način uljepšaju svoje, odnosno naše, susjedstvo ili ga dodatno urede. Tijekom godine primamo na stotine zamolbi i kritika građana vezanih za uređenje okoliša pojedinih gradskih područja, a na koja, jednim dijelom, ne možemo samostalno reagirati, bilo zbog nedostatka financijskih sredstava, bilo zbog nemogućnosti djelovanja gradskih komunalnih firmi. U razgovorima s legalno izabranim predstavnicima mjesnih odbora često sam imao prilike čuti da bi dio tih problema sami riješili da imaju adekvatnu opremu. Stoga smo opremu nabavili i stavili je na raspolaganje, ali ne samo to, već smo sada otišli korak dalje - putem sustava javnih radova smo im na raspolaganje stavili i radnu snagu. U ovogodišnjem gradskom proračunu smo rezervirali sredstva za sufinanciranje dijela troškova radnika koji zadovoljavaju uvjete Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.', kazao je zamjenik gradonačelnika Šibenika mr.sc. Danijel Mileta
Javni radovi se provode u sljedećim gradskim četvrtima i mjesnim odborima: GČ Jadrija (4 radnika), GČ Mandalina ( 3 radnika ),GČ Šubićevac (3 radnika), GČ Vidici (2 radnika), MO Danilo (5 radnika), MO Jadrtovac (2 radnika), MO Konjevrate (4 radnika), MO Zaton (4 radnika) i MO Zlarin (4 radnika). U sklopu javnih radova troje radnika zaposleno je i u projektu Mladi u EU, kao i troje radnika u projektu Pomoć u kući. Prvi radnici započeli su s radom 01. lipnja 2015. godine.
Za potrebe uređenja svojih gradskih četvrti i naselja, Grad Šibenik je početkom godine nabavio alat u vrijednosti pedeset tisuća kuna. Nabavljeni su dva kresača visokih grana, tri motorne pile, šest motornih kosa i jedanaest štitnika za glavu. Alat je kupljen namjenskim sredstvima radi uređenja i održavanja javnih površina, posebno u sklopu radova za pripremu turističke sezone. Nedugo zatim je uslijedio poziv gradske uprave predstavnicima mjesnih odbora i zainteresiranim udrugama da prijave svoje potrebe za sezonskim radnicima koje bi Grad zaposlio posredstvom sustava javnih radova.
Što se tiče javnih radova u gradskim četvrtima i mjesnim odborima, zapošljavani su radnici u održavanju, gdje stručna sprema i radno iskustvo nije bila bitna. Radovi pretežno obuhvaćaju održavanje protupožarnih putova, čišćenje groblja, uređivanje zelenila, čišćenje plaža i održavanje čistoće javnih površina. Radnici su zapošljavani od 3 do 6 mjeseci, ovisno o potrebama pojedinih gradskih četvrti i mjesnih odbora, a primaju minimalnu plaću propisanu Zakonom u Hrvatskoj.
Javni rad je društveno koristan rad koji se odvija u ograničenom vremenskom periodu te nudi (su)financiranje zapošljavanja nezaposlenih osoba iz ciljanih skupina. Program javnog rada mora se temeljiti na društveno korisnom radu kojeg inicira lokalna zajednica, udruge civilnog društva i drugi subjekti. Javni rad mora biti neprofitan i nekonkurentan postojećem gospodarstvu u tom području. Prednost imaju projekti iz područja socijalne skrbi, edukacije, zaštite i očuvanja okoliša, te održavanja i komunalnih radova. Do prošle godine je HZZ sufinancirao 85% iznosa plaće, no postoje kategorije nezaposlenih građana koje HZZ financira i u punom iznosu.
Valja istaknuti kako je, pored navedenih 10 odobrenih projekata, Grad Šibenik prijavio još i projekte za javne radove u Vrsnom, Boraji, Kapriju, Raslini, Žirju i Dubravi kod Šibenika, te se čeka da Zavod za zapošljavanje za njih odobri sredstva. Grad Šibenik, također priprema i projekte za javne radove u Ražinama Donjim, kao i Vrpolju.
Objavljeno: 08.09.2015, 14:31h