Kampus Tvrđave sv. Ivana domaćin je FORTIC tjedna u sklopu kojeg će se održati konferencija projekta FORTIC From remains Of the war to the aRchiTecture of peace in cross-border area of Italy-Croatia, radionice Green Sustain LAB te godišnjeg kongresa EFFORTS na temu “Održivi modeli upravljanja fortifikacijskom baštinom”. FORTIC tjedan traje od 22. do 25. listopada, a okupit će preko 70 stručnjaka za kulturni menadžment iz cijele Europe.
Zamjenik gradonačelnika Danijel Mileta na današnjoj konferenciji kazao je kako su događanja poput ovog dokaz da šibenske tvrđave nakon obnove nastavljaju živjeti svojim vlastitim životom.
„Ovaj dio koji je došao nakon obnove još je važniji jer se bavi ljudskim kapacitetima, a projekte poput FORTIC-a vidimo kao priliku za daljnje jačanje naše baštine i njezinu prilagodbu suvremenim izazovima. Šibenik je, zahvaljujući ovakvim inicijativama, postao prepoznatljivo mjesto suradnje i razmjene ideja stručnjaka iz cijele Europe. Vjerujem da će i ova konferencija donijeti vrijedne zaključke i nove prilike za naš grad“, istaknuo je Mileta.
Ravnateljica Tvrđave kulture Gorana Barišić Bačelić, naglasila je kako je kampus Tvrđave sv. Ivana idealno mjesto za ovakve aktivnosti kojima je cilj povezati sudionike i aktivno raditi na stvaranju novih ideja, detektiranja problema te pronalaženja suvremenih rješenja povezanih s upravljanjem kulturnom baštinom. Objasnila je da FORTIC tjedan obuhvaća tri glavne aktivnosti; konferenciju projekta FORTIC, radionice Green Sustain LAB-a te godišnjeg kongresa udruženja EFFORTS.
“Ovo je jedna od najvažnijih aktivnosti koja se događa u sklopu EU projekta FORTIC u kojoj sudjeluju svi partneri projekta. Program konferencije projekta koja je na rasporedu 24. i 25. listopada obuhvaća glavne teme projekta, koje su ujedno i aktualne teme povezane s upravljanjem fortifikacijama i kulturnom baštinom – poput održivih poslovnih modela u ekosustavima baštine, digitalnih tehnologija i valorizacije baštine, uključivanja ranjivih društvenih skupina s posebnim naglaskom na umrežavanje i suradnju", istaknula je ravnateljica Tvrđave kulture.
FORTIC tjedan započeo je danas radionicom Green Sustain LAB o prilagodbi klimatskim promjenama, ekološkoj održivosti i srodnim temama. Cilj dvodnevne radionice je produbiti razumijevanje održivosti kod sudionika, dok se istražuje uloga koju kulturne institucije mogu igrati u tom procesu.
“U praktičnom dijelu programa posebna pažnja bit će posvećena međunarodnom događaju Noć tvrđava, koji će od 2025. godine usvojiti zeleni okvir — "Night of Fortresses Goes Green" s fokusom na organizaciju, logistiku i smisleno uključivanje publike. Radionicu će voditi Laura Orlić, osnivačica Artivist Company, koja se fokusira na održivi razvoj u sektoru kulturne baštine i poslovnom svijetu, a okupit će 30 kulturnih menadžera, uglavnom iz Hrvatske i Italije”, pojasnila je Barišić Bačelić.
Zašto projekt FORTIC ima poseban značaj za Grad Pula pojasnila je Antonija Babić, voditeljica Odsjeka za razvojne i europske politike Grada Pule.
- Pula po prvi put preuzima ulogu vodećeg partnera u sklopu Interreg projekta, unutar Programa prekogranične suradnje Italija – Hrvatska. Projektom će se omogućiti razmjena iskustava i znanja između hrvatskih i talijanskih partnera, uz podršku znanstvenih istraživanja i stručnog okvira. Prekogranična suradnja, kao i razmjena znanja te prijenos uspješnih modela upravljanja kulturnom baštinom, ključni su za daljnji razvoj održivog turizma. Grad Pula će posvetiti posebnu pažnju tvrđavi Fort Bourguignon, za koju je planirana izrada projektno tehničke dokumentacije koja će služiti kao temelj za buduće intervencije u nadolazećem razdoblju - kazala je Antonija Babić.
Uz to, u sklopu FORTIC tjedna održat će se i godišnji kongres te opća skupština međunarodne udruge EFFORTS.
“U ime organizacije EFFORTS zahvaljujem se organizatorima konferencije projekta FORTIC Interreg i Gradu Šibeniku na suorganizaciji godišnjeg kongresa EFFORTS-a. Mi smo mreža 200 utvrđenih gradova i regija u Europe koja promiče inovativno razmišljanje o očuvanju fortifikacijske baštine. Modernom prenamjenom tih lokaliteta može se povećati ekološka svijest, uvesti mjere prilagodbe klimatskim promjenama te omogućiti zapošljavanje i socijalnu integraciju ranjivih skupina. Već dugi niz godina EFFORTS i njegovi članovi uživaju u uspješnoj suradnji s Tvrđavom kulture Šibenik i sretni smo što nastavljamo tim putem. Ova suradnja rezultirala je uspješnim kreiranjem projekta razvoja kulture i turizma za utvrđene lokacije unutar EU programa FORTIC, a članovi EFFORTS-a su ovdje s partnerima iz FORTIC-a kako bi razmijenili iskustva o svim pitanjima održivih poslovnih modela”, kazao je Daniele Sferra, član predsjedništva Effortsa i projektni partner iz CA'FOSCARI University of Venice.
Program se organizira u okviru projekta FORTIC kojem je cilj ojačati ulogu kulturne baštine u promicanju održivog turizma. Vodeći partner projekta je Grad Pula, a projektni partneri, uz Tvrđavu kulture Šibenik, su Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Grad Korčula, Sveučilište Ca' Foscari u Veneciji, Općina Cervia i Općina Vieste. Pridruženi partneri uključuju Školu za odgoj i obrazovanje Pula, Turističku zajednicu Grada Korčule i venecijansku udrugu UNPLI Veneto.
Objavljeno: 22.10.2024, 12:24h