U organizaciji Grada Šibenika, a u okviru projekta NEXT, kojeg financira Europska unija iz programa IPA Jadranska prekogranična suradnja, danas se u hotelskom naselju Solaris održava radionica „Metodologija pametne specijalizacije“.
Na radionici sudjeluju predstavnici Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, Ministarstva gospodarstva te BICRO-a, a tema predavanja i panel rasprava je pametna specijalizacija u Hrvatskoj, uključivanje malog i srednjeg poduzetništva u proces pametne specijalizacije, izrada strategije pametne specijalizacije u svrhu razvoja i korištenju novih tehnologija i inovacija.
Sudionike radionice uvodno je pozdravio gradonačelnik Željko Burić. „ Povezivanje znanja i umijeća onih koji proizvode, potom plasman proizvoda i ostvarenje profita put je uspjeha kojim se može razbiti začarani krug krize. Znanje i inovativnost osnova su svakog razvoja, a u ovom trenutku nam je nužna i prekogranična suradnja i zato su ovakve konferencije poželjne“, dodao je Burić, pozvavši goste da iskoriste blagodati koje Šibenik nudi.
Matija Bumbak, pročelnik za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj Grada Šibenika ukazao je na težnje Europske unije ka fokusiranju regija prema zajednički osmišljenim ciljevima.
Župan Goran Pauk istaknuo je kako je prepoznata vrijednost strateškog dokumenta koji ukazuje na prednosti naše regije i osmišljava viziju budućnosti.“ Rezultat ovog rada su projekt iNavis i inovacijsko središte ekološki park kandidiran na sredstva EU“, rekao je Pauk.
Poseban gost, ujedno i jedan od predavača, je i Grzegorz Orawiec iz Odjela za regionalnu politiku iz poljskog Kielcea osvrnuo se u svom predavanju na ulogu privatnog sektora u pametnoj specijalizaciji regija i korištenju on line platformi u tom procesu.
„Kako izraditi strategiju pametne specijalizacije u svrhu razvoja“, naziv je predavanja Anne Torelli, iz regije Marche, dok je Monika Šućur iz Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije govorila o korištenju novih tehnologija i inovacija u razvoju.
Na radionici je predstavljena i prva verzija NEXT IS on-line platforme, o kojoj je govorio Ivan Lozančić iz Poslovanje2 d.o.o.
Projekt NEXT provodi jedanaest partnera iz šest zemalja - Italije, Hrvatske, Albanije, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore. Uključeni predstavnici zastupaju različite interese i stavove, a njihov rad je povezan s inovacijama - poput sveučilišta, regionalnih razvojnih agencija, gospodarskih komora i lokalnih vlasti. Ukupna vrijednost projekta je 2.999.180,00 €.
Vrijednost dijela projekta koji provodi Grad Šibenik je 381.500,00 € od čega EU sufinancira 85%. Ciljevi projekta su promicanje suradnje među istraživačkim institutima, poduzećima i istraživačima, kao i testiranje mehanizama za potporu sustava istraživanja i transfera tehnologije u projektnom području. U skladu s tim Grad Šibenik izrađuje suradničku on-line platformu NEXT-IS za potporu inovacijama i transferu tehnologije zemljama na području Jadrana. Cilj ove platforme je ponuditi brojne usluge koje će privatnom i javnom sektoru omogućiti lakšu dostupnost i pretragu informacija potrebnih za njihov rad, kao što su pretraga organizacija, infrastrukture i opreme, traženje partnerstva i slično.
Objavljeno: 24.07.2014, 12:17h