Generalna skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 18. prosinca međunarodnim danom migranata 2001 godine. Još 1990. godine na taj je dan usvojena Konvencija za zaštitu svih migranata radnika i članova njihovih obitelji.
Prema službenim podacima Ujedinjenih naroda u svijetu živi oko milijarde migranata. Nikada nije bilo više onih koji žive ili borave u zemljama u kojima nisu rođeni.
Svakim danom povećava se broj migranata u Hrvatskoj, no i broj onih koji napuštaju zemlju. Suprotno uvriježenoj percepciji, sve je više migranata s visokim obrazovanjem i posjedovanjem kvalitetnih radnih vještina, ali isto tako i onih kojima se trguje, izbjeglica, tražitelja azila itd. Migracije se događaju iz različitih razloga, no zasigurno je najveći broj onih koje su motivirane boljim i kvalitetnijim životnim uvjetima, ekonomskim napretkom, obrazovnim prilikama, boljim mogućnostima. Ipak, milijuni migranata diljem svijeta ostvaruju vrlo značajan doprinos u razvoju ekonomija i društava u kojima rade i iz kojih potiču. Kako u svijetu, tako i u Hrvatskoj migrantima se rijetko kada zasluge za napredak priznaju.
U CMS-u smatraju kako je vrlo važno potaknuti javni dijalog o pravima migranata koja su vrlo često ugrožena kako u njihovim vlastitim zemljama tako i u onima u koje dolaze, a koje ih vrlo često ne prihvaćaju na human i pristupačan način te razvijaju i u praksi ostvaruju diskriminirajuću legislativu te izraze rasizma i ksenofobije. Svakako potiču i institucije javne vlasti da osnaže migracijsku politiku i u njezino realiziranje uključe cjelokupni sustav vlasti i izgrade stabilnu i održivu integracijsku politiku za sve one koji svoju budućnost potraže u Hrvatskoj. Za sada dojam Centra za mirovne studije je da su u Hrvatsku, na privremeni boravak prvenstveno dobrodošli strani turisti i manageri. Ostali stranci suočeni su sa brojnim administrativnim preprekama.
Objavljeno: 18.12.2012, 09:09h