Ugovore za sufinanciranje provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini za područje Šibensko-kninske županije danas je na Tvrđavi Barone Nataša Tramišak, ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije uručila Gorani Barišić Bačelić, ravnateljici Javne ustanove u kulturi Tvrđava kulture Šibenik, Željku Buriću, gradonačelniku Šibenika, Robertu Podrugu, direktoru tvrtke Bikarac d.o.o. te Aniti Babačić Ajduk, ravnateljici Javne ustanove za upravljanje zaštićenim područjima i drugim zaštićenim dijelovima prirode Šibensko-kninske županije – Priroda.
Za realizaciju projekta izgradnje infrastrukture u Poduzetničkoj zoni Podi Grad Šibenik je, po danas preuzetom ugovoru, u svom proračunu osigurao 1,26 milijuna kuna, odnosno polovicu vlastitog udjela sufinanciranja. Ukupna vrijednost projekta je oko 10,2 milijuna kuna. Fondovi EU, pak, participiraju u investiciji sa 7,6 milijuna kuna.
Tvrđava kulture Šibenik za svoj će projekt Historic Fortresses Intensifying Cross-Border Tourism Development FORTITUDE, po današnjem ugovoru, osigurati iz svojih sredstava oko 435 tisuća kuna. Projekt FORTITUDE započeo je 1. ožujka 2020. i trajat će do 28. veljače 2022. Nositelj projekta je Javna ustanova Tvrđava kulture Šibenik s partnerima Gradom Karlovcem, Opštinom Herceg Novi, Opštinom Bar i Gradom Banja Lukum, a njegova je ukupna vrijednost oko 1,6 milijuna eura, kod čega je 85 posto sufinancirano iz programa Interreg IPA CBC Croatia – Bosnia and Herzegovina – Montenegro 2014 – 2020. Glavni cilj projekta je ojačati i diversificirati kulturno – turističku ponudu u prekograničnom području kao i razviti što kvalitetnije i održivije upravljanje kulturnim dobrima.
Tvrtka Bikarac d.o.o., pak, za svoj će projekt „Uspostava cjelovitog i održivog sustava gospodarenja otpadom na području Šibensko-kninske županije – Županijski centar za gospodarenje otpadom Bikarac-faza II namaknuti u ovoj fazi realizacije oko 5,3 milijuna kuna, dok će županijska JU Priroda za projekt „Turistička valorizacija kanala sv. Ante u Šibeniku – 2. faza osigurati nešto manje od 3,2 milijuna kuna.
U prigodi uručenja ugovora prisutnima na Tvrđavi Barone uvodno se obratio gradonačelnik Burić podsjetivši kako je desetljećima zapuštena i zaboravljena kulturno-povijesna baština Šibenika, zahvaljujući upravo europskim sredstvima, doživjela novu mladost, postala svojevrsni simbol prepoznatljivosti grada ne samo u nacionalnim, nego i svjetskim okvirima te promijenila ukupnu percepciju grada.
- Šibenik je primjer grada u kojem je mudrim promišljanjem i korištenjem sredstava europskih fondova u revitalizaciju kulturnog dobra došlo do snaženja ukupne gospodarske slike naše sredine te s tim u vezi i zanimanja potencijalnih investitora u daljnja ulaganja. Sve je to jedan zaokruženi ciklus koji je od Šibenika stvorio ono što je danas – zaključio je gradonačelnik Burić.
Ministrici Tramišak događaj je, kako je kazala, bio najljepša prigoda da po prvi put posjeti i obiđe europskim novcem revitaliziranu Tvrđavu Barone.
- Kada govorimo o Šibeniku, najčešća je asocijacija kako je to istaknuti primjer grada koji je sredstvima europskih fondova revitalizirao, revalorizirao i obnovio svoju kulturnu baštinu. Čak šest je projekata kulturne i prirodne baštine ukupne vrijednosti 108 milijuna kuna realizirano iz ovog programskog razdoblja upravo na području grada Šibenika – precizirala je ministrica čestitavši svima koji su vrijedno radili na pripremi kvalitetnih projekata i uspješno ih realizirali.
- Osim u kulturnu baštinu na području grada Šibenika i Šibensko-kninske županije, mi ćemo kroz Fond za sufinanciranje dodijeliti ukupno 79 milijuna kuna diljem RH za ukupno 46 projekata. Cilj je raspodjele tih sredstava uspješni završetak i realizacija projekata koji su sufinancirani sredstvima iz fondova EU i to do kraja 2023. godine. Ukupno je u nacionalnim okvirima bilo sufinancirano više od 80 projekata, a kroz spomenutih 46 zaokružujemo cjelinu programskog razdoblja 2014. - 2020.
Ovakvi primjeri projekata potakli su i brojne druge institucije i gradove koji imaju vrijednu kulturnu i prirodnu baštinu da nastave pripremati projektnu dokumentaciju i svoje projekte novo razdoblje 2021. - 2027. koje podrazumijeva nove prilike, nove izazove i novu budućnost. Čekaju nas izdašna sredstva – čak 25 milijardi eura za RH. Vjerujem da ćemo sa jednakim žarom nastaviti obnavljati našu kulturnu baštinu i stavljati je u funkciju razvoja kako turizma, kao jedne od najvažnijih grana gospodarstva što će biti potencijal za dodatni rast gospodarstva i u ostatku RH, a posebice kontinentu – rekla je Tramišak.
Spomenula se i završetka izgradnje Centra za gospodarenje otpadom Bikarac.
- Njegova vrijednost je veća od 6 milijuna kuna i vjerujemo da ćemo sredstvima iz državnog proračuna dodatno pomoći završetak realizacije ovog važnog projekta za kvalitetno uspostavljanje sustava gospodarenja otpadom područja grada Šibenika, ali i šireg okruženja. Takav je slučaj i sa završetkom izgradnje infrastrukture u Poslovnoj zoni Podi grada Šibenika. Čestitam gradonačelniku na ovako kvalitetnom projektu te činjenici da uz razvoj turizma promišlja i o ostatku gospodarstva, odnosno svim ostalim granama koje također imaju potencijal razvijati se upravo na šibenskom području. Kombinacija jednoga i drugoga jamstvo su daljnjeg ulaganja u standard građana, gospodarski rast i razvoj te stabilna i kvalitetna radna mjesta – zaključila je ministrica koja je potom sa domaćinom, gradonačelnikom Burićem i suradnicima obišla tvrđavu Barone.
Objavljeno: 27.10.2021, 13:09h