Dosadašnji rezultati ispitivanja kakvoće mora na dvije lokacije ispod bazena u Crnici, a koje temeljem ugovora s Gradom Šibenikom provodi Zavod za javno zdravstvo Šibensko-kninske županije, idu u prilog projektu kupališta, odnosno buduće gradske plaže Banj, na čijoj se realizaciji intenzivno radi. Naime, Zavod za javno zdravstvo vršio je monitoring od 15. svibnja do danas ukupno osam puta na svakoj od dvije lokacije u Crnici (16 uzoraka), te će do kraja rujna, za koji period je i potpisan ugovor, još uzeti po dva uzorka mora s buduće crničke plaže. Prema podacima, odnosno Izvješću Zavoda, a temeljem tzv. mikrobiološke analize, da se iščitati kako su uzeti uzorci u devet od ukupno šesnaest puta ocijenjeni kao „izvrsni“, ujedno i najvišom ocjenom, dok su dva puta bili „dobri“, a u četiri navrata „zadovoljavajući“. Zanimljivo je da niti jedanput nisu ocijenjeni negativnom ocjenom, te je lokacija u Crnici već sada spremna za prihvat kupača, iako je dio gradske kanalizacije sve do prije mjesec dana izlazio u more nedaleko od lokacije budućeg šibenskog kupališta. Radovi na kolektoru Crnica-Pekovac riješit će u potpunosti pitanje odvodnje tog dijela grada, koja će time biti preusmjerena na sustav gradskog kolektora.
Pored ove dvije lokacije u Crnici , Grad Šibenik je naručio uzorkovanja mora i za plaže u Grebaštici, na Jadriji i Morinju, dok uzorkovanja mora na ostalim gradskim plažama financira Županija. Ugovor je potpisan za period 15.svibnja-30. rujna a svaki analizirani uzorak naplaćuje se 350,00 kuna.
Podsjećamo kako je i studija Instituta Ruđer Bošković pokazala da je morsko dno, samim tim i morska voda, budućeg Banja iznimno pogodna za plažu: bez štetnih sedimenata i štetnih tvari po kupače.
Šibenik će tako 2012. svojim građanima, ali i brojnim turistima i gostima, ponuditi jedinstven ugođaj: kupanje u moru u srcu grada s pogledom na staru jezgru i katedralu sv. Jakova.
Objavljeno: 07.09.2011, 13:46h