Na otoku Krapnju nalaze se dva javna, vremenom devastirana, objekta - Toranj sa satom i Bratska škola. Oba su u vlasništvu Grada Šibenika i za oba je Grad izradio idejno rješenje obnove.
Po planovima gradske uprave sam toranj sa satom se rekonstruira i, s obzirom da se radi o najvišoj točki otoka, pretvara u vidikovac. Uz toranj sa satom nalazi se razrušena prostorija veličine tridesetak metara kvadratnih i trg. Percipirajući potrebe stanovništva predviđa se uređenje te prostorije koju će koristiti Mjesni odbor Krapanj, ali i koja će biti multifunkcionalna i imati komunikaciju sa susjednim trgom te omogućiti povezano korištenje. Namještaj u prostoriji bi bio modularan te bi se mogao iznijeti van i koristiti za boravak na trgu, a korišteni materijali obnove kamen, natur beton i drvo. Trg i prostor oko njega će se zonirati.
„Izvršena su probna arheološka istraživanja na preporuku konzervatora zbog eventualnog pronalaska originalnog popločenja. Međutim, pronađeni su samo ostaci amfora koji ne utječu na rekonstrukciju, ali daju naslutiti kako je otok bio naseljen i ranije nego se do sada mislilo. Glavni projekt je u izradi, a početkom sljedeće godine planiramo ishodovati građevinsku dozvolu.“, kazao je zamjenik gradonačelnika Šibenika mr.sc. Danijel Mileta.
Grad Šibenik projekt obnove tornja sa satom s pripadajućom prostorijom i trgom namjerava financirati preko Integriranog teritorijalnog programa (ITP) za otoke kojem je cilj poticanje integriranog i uključivog društvenog i gospodarskog razvoja, lokalnog razvoja u području okoliša, kulture, prirodne baštine, održivog turizma i sigurnosti u područjima koja nisu urbana, a fokus je na specifičnim potrebama otoka koje su lokalnog karaktera.
Kako je moguće da se kroz ITP poziv na razini Hrvatske ne iskoriste sva sredstva, Grad Šibenik planira u pričuvi imati izrađenu projektno-tehničku dokumentaciju i za staru Bratsku školu kojoj su međukatna i krovna konstrukcija objekta propale na etažu prizemlja. Po izrađenom idejom rješenju revitalizacije Bratske škole ista bi postala Centar spužvarstva i natkriveni trg u funkciji proširenja partera. Podna obloga i unutarnje stubište bi bili od brušenog betona. Unutarnje plohe bi ostale u vidljivom konstruktivnom kamenu koji bi se dodatno ojačao injektiranjem i uredio čišćenjem i fugiranjem. U prostoru natkrivenog trga postavila bi se zelena zona s betonskim pitarima. Zbog natkrivenog trga izgledalo bi da je kuća izokrenuta iznutra prema van. Komunikacijska kralježnica bi se izvela čeličnim profilima, a hodna ploha čeličnim rešetkama. Takozvana 'kuća u kući' bi imala vlastitu čeličnu konstrukciju umetnutu u kameni objekt. Obložila bi se ivericom furniranom u hrast. Umetanjem drvene kuće u postojeću kamenu kuću uspostavio bi se dijalog starog i novog. Krovište bi se obnovilo u originalnom gabaritu s drvenim gredama kao nosivom konstrukcijom. Unutar kapelice bi se umetnula instalacija koja promatrača poziva da uđe u umjetnički objekt.
„Ovakvim idejnim rješenjem Bratske škole se štiti objekt, daje mu se novi sadržaj, ne kopira se Hrvatski centar koralja Zlarin i ne radi konkurencija malim lokalnim muzejima spužvi, smanjuju se troškovi rekonstrukcije, ne zahtjeva se dodatno upravljanje nakon rekonstrukcije niti dodatno opterećuje na proračun. Na ovaj način omogućuje se organizacija različitih događanja, a ne dupliraju sadržaji prvog objekta. S obzirom da se radi o nekonvencionalnoj ideji, razgovori s nadležnim stručnjacima, konzervatorima i urbanistima te točno definiranje zadataka tek predstoje. Izvjesno je da će biti potrebno u potpunosti konzervirati sva pročelja objekta.“, zaključio je Danijel Mileta.
Objavljeno: 06.08.2024, 13:13h