Na području grada Šibenika uspješno proveden projekt javnih radova
Završili javni radovi u pet mjesnih odbora i gradskih četvrti
Javni radovi provodili su se u sljedećim gradskim četvrtima i mjesnim odborima: GČ Jadrija (4 radnika), GČ Mandalina ( 3 radnika ),GČ Šubićevac (3 radnika), GČ Vidici (2 radnika), MO Danilo (5 radnika), MO Jadrtovac (2 radnika), MO Konjevrate (4 radnika), MO Zaton (4 radnika) i MO Zlarin (4 radnika). U sklopu javnih radova troje radnika zaposleno je i u projektu Mladi Šibenika za bolji EU, kao i troje radnika u projektu Pomoć starijim stanovnicima stare gradske jezgre. Prvi radnici započeli su s radom 01. lipnja 2015. godine.
Javni radovi uspješno su privedeni kraju 09.studenog ove godine u pet sljedećih Mjesnih odbora i Gradskih četvrti: MO Zaton, MO Zlarin, MO Konjevrate, GČ Vidici i GČ Mandalina.
Radovi su prethodno završili u GČ Jadrija 30.09.2015.
Radovi traju do 09.12.2015. godine u GČ Šubićevac , te u MO Jadrtovac, dok će oni u MO Danilo završiti 29.02.2016.
„Za potrebe uređenja svojih gradskih četvrti i naselja, Grad Šibenik je početkom godine nabavio alat u vrijednosti pedeset tisuća kuna. Nabavljena su dva kresača visokih grana, tri motorne pile, šest motornih kosa i jedanaest štitnika za glavu. Alat je kupljen namjenskim sredstvima radi uređenja i održavanja javnih površina, posebno u sklopu radova za pripremu turističke sezone. Nedugo zatim je uslijedio poziv Gradske uprave predstavnicima mjesnih odbora i zainteresiranim udrugama da prijave svoje potrebe za sezonskim radnicima koje bi Grad zaposlio posredstvom sustava javnih radova.“, naglasio je
Valja istaknuti kako je, pored navedenih 10 odobrenih projekata, Grad Šibenik prijavio još i projekte za javne radove u Vrsnom, Boraji, Kapriju, Raslini, Žirju, Dubravi kod Šibenika, Ražinama Donjim i Vrpolju, međutim zbog prekoračenja financijske kvote koja je propisana za Šibensko-kninsku županiju od strane središnjice Zavoda u Zagrebu, Zavod za zapošljavanje nije bio u mogućnosti odobriti tražena sredstva.
Što se tiče javnih radova u gradskim četvrtima i mjesnim odborima, zapošljavani su radnici u održavanju, gdje stručna sprema i radno iskustvo nije bila bitna. Radovi pretežno obuhvaćaju održavanje protupožarnih putova, čišćenje groblja, uređivanje zelenila, čišćenje plaža i održavanje čistoće javnih površina. Radnici su zapošljavani od 3 do 6 mjeseci, ovisno o potrebama pojedinih gradskih četvrti i mjesnih odbora, a primaju minimalnu plaću propisanu Zakonom u Hrvatskoj.
Javni rad je društveno koristan rad koji se odvija u ograničenom vremenskom periodu te nudi (su)financiranje zapošljavanja nezaposlenih osoba iz ciljanih skupina. Program javnog rada mora se temeljiti na društveno korisnom radu kojeg inicira lokalna zajednica, udruge civilnog društva i drugi subjekti. Javni rad mora biti neprofitan i nekonkurentan postojećem gospodarstvu u tom području. Prednost imaju projekti iz područja socijalne skrbi, edukacije, zaštite i očuvanja okoliša, te održavanja i komunalnih radova. Do prošle godine je HZZ sufinancirao 85% iznosa plaće, no postoje kategorije nezaposlenih građana koje HZZ financira i u punom iznosu.
Također valja istaknuti da je Grad Šibenik poslao na stručno osposobljavanje radnike za upravljanje alatima (pile i trimeri) kod ovlaštenog zastupnika zaštite na radu tvrtke ZAŠTITAINSPECT d.o.o, gdje su radnici nakon teorijskog obrazovanja i praktične nastave dobili ovjerene certifikate koje mogu koristiti i u daljnjim poslovima.
Zadovoljstvo provedenom mjerom Javnih radova iskazali su svi od građana na području na kojem se oni provode, preko radnika koji su ovim putem zaposleni, do predsjednika MO i GČ koji su nadgledali javne radove.
Objavljeno: 03.12.2015, 13:30h