Grad Šibenik i TEF d.d. realizirali su projekt zbrinjavanja opasnog otpada s područja bivše tvornice tako da je prvo otpremljen najzagađeniji materijal, stoga napokon možemo kazati da na prostoru TEF-a više nema deklariranog opasnog otpada. Istaknuto je to na današnjoj konferenciji za medije u TEF – u na kojoj su gradonačelnik dr. Ante Županović, njegov zamjenik i saborski zastupnik Franko Vidović i direktor TEF – a Krešimir Šakić prezentirali projekt sanacije opasnog otpada i najavili daljnje korake u postupku rješavanja pitanja nekadašnje šibenske tvornice.
Unatoč svim problemima koje je aktualna gradska vlast zatekla na području TEF-a, uspješnom suradnjom s novoizabranom Vladom RH i novim vodstvom Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, u kolovozu ove godine odobrena su sredstva za nastavak projekta sanacije te je odmah proveden i natječaj na kojem je kao najpovoljnija izabrana ponoda drniške tvrtke GIRK Kalun u iznosu od 7.456.147,40 kn + PDV. Zamjenik gradonačelnika Franko Vidović zahvalio se ministru Mihaelu Zmajloviću koji je odmah po preuzimanju ministarstva okoliša došao u TEF te odobrio i podržao nastavak sanacije.
Nakon potpisivanja ugovora s izvođačem i s Fondom u studenom i prosincu 2012. godine uspješno su odrađene prve dvije kampanje otpreme materijala na termičku obradu. Kroz prve dvije kampanje je otpremljeno oko 4.000 m3 (3.910,69 m3) materijala.
Istovremeno je napravljena karakterizacija preostalog materijala te su se potvrdile pretpostavke Uprave TEF-a i novim detaljnim analizama materijala je utvrđeno da je riječ o materijalu koji zadovoljava uvjetima za odlaganje na odlagalište neopasnog otpada. Time su TEF-u i Gradu Šibeniku ušteđena značajna sredstva i završna faza sanacije TEF-a nastavlja se provoditi racionalno i uz poštivanje svih zakonskih i ekoloških standarda.
„Kada smo preuzeli odgovornost za grad 2009. godine, zatekli smo oko 400 tisuća tona otpada, a sada je preostalo još samo 60 tisuća tona granulata troske koju ćemo zbrinuti u vrlo kratkom roku“, istaknuo je zamjenik gradonačelnika Vidović.
Dio tog otpada iskoristit će se na Regionalnom centru Bikarac, a dio bi se mogao iskoristiti pri gradnji kanalizacijskog sustava u istočnom dijelu grada, istaknuo je direktor Šakić.
Sada TEF nastavlja svoj put preoblikovanja iz tvornice u jedan od najatraktivnijih prostora na Jadranu koji će biti u funkciji razvoja grada Šibenika. Nastavlja se rješavanje idućeg velikog naslijeđenog problema u TEF-u, a to je rješavanje dužničko – vjerovničkih odnosa. Taj bi se problem mogao riješiti kroz postupak predstečajne nagodbe kojim bi se dugovanja pretvorila u udjele vjerovnika, odnosno kroz partnerstvo s državom koja je najveći vjerovnik TEF –a.
Hipotekarno opterećenje TEF – a iznosi 135 milijuna kuna, dok je vrijednost zemljišta procijenjena na najmanje 330 milijuna kuna, a završetkom procesa sanacije otpada ta će vrijednost porasti.
„Olakotna okolnost za buduće investitore je da na 28 hektara vrijednog lokaliteta postoji potpuna komunalna infrastruktura što će svakako pridonijeti ulaganjima u sadržaje od interesa za grad Šibenik i njegove građane“, istaknuo je na kraju gradonačelnik.