Sutra u 11 sati u Gradskoj knjižnici „JURAJ ŠIŽGORIĆ“ počinje obilježavanje rođendana Jurja Šižgorića. Tom prigodom biti će dodijeljena nagrada za najbolju poslovicu koja će biti izabrana iz natječaja koji je bio otvoren za djecu.
Juraj Šižgorić prvi je šibenski humanist i pjesnik te središnja ličnost šibenskog humanističkog kruga i jedna od najznačajnijih ličnosti kulturnog života u XV. stoljeću, kulturne povijesti i hrvatskog naroda. Rođen je u Šibeniku u prvoj polovici 15. stoljeća, a studirao je u Padovi gdje je doktorirao crkveno i svjetovno pravo. Bio je svećenik s mnogim dužnostima, među ostalim i biskupskog vikara dvaput. Postoje spekulacije o moćnim neprijateljima zbog gubitka očinskog imanja, a ostalih podataka o njegovu životu nema, stoga se nagađa i o godini rođenja i o godini smrti. Šižgorić je tijesno bio vezan uz svoj zavičaj te je svojemu latiniziranomu imenu često dodavao i sintagmu Sibenicensis Dalmata, a u djelima mu se očituje i domoljublje te protuturska tematika.
Elegiarum et carminum libri tres ("Knjiga elegija i pjesama") najstarija je hrvatska pjesnička inkunabula i njegovo jedino za života objavljeno djelo (Venecija, 1477.). Sastoji se od 62 pjesme, većinom u elegijskom distihu, a 11 je pjesama sastavljeno u safičkoj strofi te 3 u falečkim jedanaestercima. Tematika je antičko mitološka ili povijesna, ali žanrovski prevladavaju poslanice, pozdravnice i epigrami. Premda u zbirci nema ljubavne poezije, neke pjesme pokazuju da Šižgorić poznaje konvencije rimske ljubavne elegije. Najpoznatija je De Sibenicensis agri vastatione ("Elegija o pustošenju Šibenskog polja"), tada suvremena elegija protuturske tematike.
Zemljopisno-povijesna rasprava u prozi De situ Illyriae et civitate Sibenici ("O smještaju Ilirije i o gradu Šibeniku") sastoji se od 17 poglavlja i domoljubne je tematike.
Dosad neizdan tekst Prosopopeya edita per Gergorium Sisgoreum Sibenicensem studentem Patuii tužaljka je za izgubljenom braćom u 49 elegijskih distiha.
Delle piu nobili prerogative di Sebenico nesačuvano je djelo na talijanskom jeziku o najznamenitijim prednostima Šibenika, a pripisuje mu se zbog napisa u djelu Viaggio in Dalmazia Alberta Fortisa.
Objavljeno: 12.09.2011, 09:38h