Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap
SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

Obnovljen još jedan portal i drvene vratnice u Vodičkoj ulici

Obnovljen još jedan portal i drvene vratnice u Vodičkoj ulici

 

 

Obnovljeni portal i drvene vratnice na adresi Vodička 1. u Šibeniku predstavili su danas Ivo Šprljan, konzervator Konzervatorskog odjela u Šibeniku Uprave za zaštitu kulturne baštine i Željko Burić, gradonačelnik Šibenika. Riječ je, istaknuo je Šprljan, o 49. projektu realiziranom u okviru programa „Starine naše divne“ (STANADI) kojega koordinira šibenski Konzervatorski odjel od 1998. godine.

„Pokrovitelj ove obnove je Grad Šibenik koji niz godina izdvaja sredstva iz posebnog fonda za obnovu arhitektonskih detalja u povijesnoj jezgri. Ukupan iznos izdvojen za obnovu detalja 2021. godine je 120 tisuća kuna s PDV-om. Ove godine obnovom je obuhvaćeno čak šest arhitektonskih elemenata i detalja koji su najvećim dijelom koncentrirani u Vodičkoj ulici u povijesnoj jezgri Šibenika. Ovdje su restauracijom obuhvaćena tri portala i dvije drvene vratnice" – kazao je Šprljan, inače voditelj programa STANADI.

Na adresi Vodička 1. obnovljene su, dodao je,  vrsne drvene vratnice u historicističkom stilu iz 19. stoljeća. Usput su sanirani pragovi portala unutar kojeg su ove vratnice. Restauraciju drvenih vratnica obavila je radionica TIKA-ART s restauratoricom Tihanom Milak iz Šibenika, a radove na portalu obavila je restauratorska radionica TRAVEJ d.o.o. iz Zadra.

Drugi portal je na adresi Vodička 3. i predstavlja primjer skromnijeg baroka (17./18. stoljeće). Portal je imao znatna oštećenja na lijevom te manje oštećenje na desnom dovratniku, sve izazvano korozijom ukrasne rešetke u vrhu portala. Radovi su obuhvatili čišćenje i obnovu kamenih pragova i nadvratne profilacije te restauraciju ukrasne željezne rešetke. Radove je također izvela radionica TRAVEJ d.o.o. iz Zadra. Drvene vratnice unutar ovog portala predstavljaju primjer vrsnog baroka (procjena je 18. st.) koji se očitava u sačuvanim okovima, ali i iznimno naglašenim profilima koji obrubljuju kasete krila. Vratnice su bile teško oštećene vlagom, osobito u donjoj zoni. Kompletnu restauraciju izveo je Atelier Kostov (restauratorica Anna Kostov iz Zadra).

Treći portal nalazi se na adresi Vodička 2. i predstavlja primjer skromnijeg šibenskog baroka. Ovdje su radovi isključivo bili usmjereni na čišćenje, fugiranje i zaštitu kamena. Sve je obavio restaurator Božo Petretić iz Šibenika.

„Završni projekt posvećen je jednom vrlo malom, ali jedinstvenom i važnom arhitektonskom detalju. Naime, u noći oko Velike Gospe 2008. godine došlo je do krađe kucala baroknih stilskih oznaka koje je izvedeno iz željeza. Kucalo je iščupano iz drvenih vratnica baroknog stilskog sloga koje se nalaze u ulici A. Kačića 3., nasuprot samostanu benediktinki sv. Luce u povijesnoj jezgri Šibenika. Kucalo je bilo izvedeno u obliku „lire“, dimenzija 22 cm (visina) x 16cm (najveća širina), a koristilo je u staro vrijeme za kucanje na drvenim vratima. Prema stilskim karakteristikama vratnica može se reći da je i kucalo izvedeno u isto vrijeme kada i vratnice, odnosno krajem 18. stoljeća. Takvih je kucala svega nekoliko u povijesnoj jezgri, a otuđeno kucalo bilo je najvrsnije i najljepše među dotad sačuvanim starim kucalima u Šibeniku. Srećom je sačuvana detaljna fotografska i arhitektonska dokumentacija temeljem koje je tvrtka Kovinopojasar d.o.o. iz Zagreba izvela odljevak kopije koji će biti montiran na staro mjesto. Ovim će biti nadoknađena jedna od najvećih šteta na arhitektonskim detaljima starog Šibenika posljednjih 30 godina“ – zaključio je voditelj programa STANADI.

Gradonačelnik Željko Burić, pak, izrazio je zadovoljstvo dosadašnjim rezultatima spomenutog programa, kao i činjenicom da ga intenzivno podupire šibensko Društvo za očuvanje šibenske baštine Juraj Dalmatinac i drugi.

„ Bogatstvo i posebnost šibenske stare gradske jezgre upravo je u detaljima, bilo da su to drvena vrata, portali,  bifore ili drugi arhitektonski elementi. Izuzetno mi je zadovoljstvo zamijetiti sve više takvih obnovljenih i uređenih detalja  jer upravo na taj način turisti i posjetitelji mogu doznati još više informacija  o povijesti i kulturi našeg prelijepog grada.  Njegova stara jezgra zaista zaslužuje pažnju,  ali ne samo u obnovi detalja,  već i odnosu prema njoj. Pri tome mislim na privatne vlasnike, odnosno posjednike objekata u povijesnom dijelu grada Šibenika. Raspolagati takvim vrijednostima znači društvenu odgovornost koja se razvidi kroz ulaganje u njihovo održavanje" -zaključio je gradonačelnik čestitavši svima koji su sudjelovali u uspješnoj obnovi još jednog vrijednog arhitektonskog detalja te najavivši nastavak programa STANADI i u idućoj godini.

 

 

 

 

 

 

  Objavljeno: 30.12.2021, 11:34h