Danas je u Kući umjetnosti Arsen održana tematska sjednica Gradskog vijeća Grada Šibenika na kojoj su gradski vijećnici i gosti raspravljali o mogućnostima izgradnje postrojenja za energetsku oporabu goriva iz otpada i muljeva iz uređaja za pročišćavanje otpadnih voda na Bikarcu. Prisutne je, nakon što su uvodno prikazani video prilozi s nedavne posjete šibenske delegacije Eko-centru u talijanskom Bolzanu, pozdravio gradonačelnik Šibenika Željko Burić istaknuvši kako je u tijeku izrada studijsko-projektne dokumentacije koja uključuje Studiju izvodljivosti i Studiju utjecaja na okoliš.
„U ovom se trenutku u Šibeniku ne gradi ništa, već je raspisan natječaj za izradu pripremne dokumentacije potencijalne energane na području grada Šibenika, odnosno Bikarca. Tek tada ćemo, a proći će do tada punih 18 mjeseci, pa i više, dobiti realne podatke. Znat ćemo o čemu se radi, kakva će se tehnologija primijeniti, kakve će potencijalne posljedice biti ili ne. Onda ćemo mnogo kompetntnije moći raspravljati o tome da li mi to želimo ili ne želimo. Ova tematska sjednica rezultat je želje da bilo kakva informacija o procesu zbrinjavanja otpada, a koja uključuje i energanu, bude dostupna svima koji imaju interes da u tom procesu raspravljanja i odlučivanja sudjeluju, bilo kroz političke stranke, bilo kroz udruge ili kao građani. S tim ciljem je organizirana i posjeta Bolzanu, s tim ciljem će, kroz naredno razdoblje od dvije godine, biti organizirane javne tribine i skupovi na koje ćemo pozivati sve koji imaju nešto za kazati. Otvoreni smo i transparentni. Dovoljno rano smo ušli u ovu priču da spoznaja o onome što nas čeka, a što moramo riješiti, jest zbrinjavanje otpada. Suvremeni svijet, pa tako i grad Šibenik, ako ne riješi problem otpada – tek tada ugrožava svoje zdravlje, ali i svoj okoliš. Stoga, kao odgovorni građani moramo osvijestiti da to pitanje trebamo riješiti s najmanje posljedica, osiguravajući pri tome, ne samo europske ekološke standarde, već i potencijal u vidu energije kao dodane vrijednosti“ – kazao je gradonačelnik Burić.
Potrebu izgradnje energane u obuhvatu Centra za gospodarenje otpadom Bikarac koja će, kako je rekao, pridonijeti uspostavi cjelovitog sustava gospodarenja otpadom i to kroz smanjenje količine otpada koji se odlaže na odlagališta, smanjenje emisija stakleničkih plinova s odlagališta te iskorištavanje otpada u energetske svrhe kratko je argumentirao i Robert Podrug, direktor Centra za gospodarenje otpadom Bikarac.
Prisutnima su se potom obratili vijećnik Mario Kovač na čiji inicijativu je i sazvana tematska konferencija, a svoja stručna izlaganja, u prilog raspravi na zadanu temu energane na Bikarcu, održali su potom i dr. sc. Slaven Dobrović te dr. ing. Viktor Simončić. Ispred Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost riječ je uzeo Mirko Budiša, zamjenik direktora Fonda podsjetivši, uz ostalo, kako upravo Fond, na temelju potpisanog ugovora, s tri milijuna eura financira izradu dokumentacije koja će sadržavati cjelovite, znanstveno i stručno utemeljene informacije o energani.
Doprinos raspravi dali su i saborski zastupnik Hrvoje Zekanović te šibenski gradski vijećnici.Na kraju tematske sjednice je kazano kako će se o temi energane, nakon što relevantni podatci o projektu budu poznati, i ubuduće raspravljati, a kad se za to steknu uvjeti i odlučivati.
Objavljeno: 08.11.2024, 13:21h