Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap
SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

Održana završna konferencija i predstavljanje rezultata projekta „Regionalni znanstveni centar - RaSTEM Šibenik“

Održana završna konferencija i predstavljanje rezultata projekta „Regionalni znanstveni centar - RaSTEM Šibenik“

 

 

Završna konferencija i predstavljanje rezultata projekta „Regionalni znanstveni centar - RaSTEM Šibenik“ održana je danas u Inkubatoru za nove tehnologije Trokut. Provedenim projektom je u sedam šibenskih osnovnih škola djeci omogućeno sudjelovanje u STEM projektima, a njihovim učiteljima dodatno obrazovanje koje će i dalje primjenjivati u nastavi. Ovom prilikom je potpisan i Sporazum o uspostavi Regionalnog znanstvenog centra RaSTEM između Grada Šibenika i Trokuta.

U svom uvodnom govoru šibenski gradonačelnik Željko Burić istaknuo je kako je riječ o jednom o najvažnijih projekata provedenih u Šibeniku.

„Trag koji će ovaj projekt ostaviti među djecom u osnovnim školama u kojima se provodio je neprocjenjiv i dalekosežan. Poboljšanje STEM vještina učitelja i učenika znači otvaranje što više mogućnosti mladima za zanimanja budućnosti, ali i otvaranje poduzetničkih prilika. Grad Šibenik je predvodnik uspješnih projekata, ali nas ovaj posebno veseli jer je otvorio vrata jednog potpuno novog svijeta brojnim učenicima i njihovim učiteljima. Projekt RaSTEM usmjeren je upravo prema novim tehnologijama na kojima Šibenik i Hrvatska grade svoju budućnost. Ne smijemo zaboraviti ni studij energetike koji se također bavi STEM područjem, ali ni naše Veleučilište koje je nedavno dobilo studij sestrinstva na kojima će se obrazovati mlade više sestre i tehničari, ali na kojima će i šibenski liječnici biti birani u nastavna zvanja“, kazao je gradonačelnik Burić dodavši kako je grad Šibenik postao grad znanja.

Ukupno 350 učenika iz sedam osnovnih škola na području Šibenika, Skradina i Murtera radilo je na posebno osmišljenim projektima vezanima uz robotiku, klimatske promjene i poduzetništvo. Partneri u projektu su bili Hrvatski robotički savez, Fakultet elektrotehnike i računarstva iz Zagreba te Oslo Metropolitan University.  

U sklopu projekta održana je i serija od tri hackathona i to iz poduzetništva, robotike i klimatskih promjena. Kroz igru, zabavu i rad u timovima birani su i najuspješniji projekti. Programiranje robota je okupilo timove iz sedam osnovnih škola, a na hackathonu o klimatskim promjenama najtalentiraniji učenici su radili na idejama koje bi trebale smanjiti utjecaj čovjeka na globalno zatopljenje. Djeca su svoje vještine razvijala i u ljetnom STEM kampu RaSTEM na kojemu su učili kako upravljati novcem, zajednički razvijati poduzetničke ideje, a imali su prilike i upoznati regionalnog influencera i s njim razgovarati o poslovnom uspjehu kojeg je postigao na društvenim mrežama.

Osim navedenog izgrađen je STEM park Faust Vrančić, STEM vrt Robert Visiani te su uređene unutarnja i vanjska STEM učionica.  

U projekt je bilo uključeno pet osnovnih škola kojima je osnivač Grad Šibenik, a to su OŠ Juraj Dalmatinac, OŠ Juraj Šižgorić, OŠ Meterize, OŠ Vrpolje i OŠ Brodarica. Uključene su i OŠ Murterski škoji iz Murtera i OŠ Skradin iz Skradina.

Projekt vrijedan 2.042.449,12 eura proveo je Grad Šibenik, a financiran je u potpunosti iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za razdoblje 2014. - 2021.

Projekt je trajao od srpnja 2022. do travnja 2024. godine.

  Objavljeno: 26.04.2024, 14:21h