U okviru redovnog Plana i programa izobrazbe u 2023./2024. godini na Hrvatskom vojnom učilištu „Dr. Franjo Tuđmanˮ, Ratna škola „Ban Josip Jelačić” organizirala je studijsko putovanje s nastavnim posjetima u Šibensko-kninskoj županiji i gradu Šibeniku. Tim povodom polaznike škole u Gradskoj knjižnici „Juraj Šižgorić“ su primili šibenski gradonačelnik Željko Burić i šibensko-kninski župan Marko Jelić.
Gradonačelnik Burić je prisutne upoznao s razvojnim potencijalima grada, kao i recentnim gospodarskim i turističkim rezultatima Šibenika te im ukratko predstavio realizirane i buduće gradske projekte na području zaštite kulturne i povijesne baštine, javne infrastrukture i visokog školstva. Pri tome je podsjetio na ambiciju razvoja Šibenika kao suvremenog grada malog i srednjeg poduzetništva, visokog školstva, turizma i zelenih tehnologija.
U svom je govoru posebno istaknuo i ulogu Šibenika u Domovinskom ratu te poželio polaznicima škole srdačnu dobrodošlicu i ugodan boravak u gradu Šibeniku.
Prisutnima se obratio i župan Marko Jelić ukazavši, uz ostalo, na važnost vojno-civilnog obrazovanja te njegovu ulogu u očuvanju mira.
Zahvalivši se gradonačelniku i županu na dobrodošlici, brigadir Nenad Samardžić, načelnik Ratne škole „Ban Josip Jelačić“ kazao je kako 26. naraštaj Ratne škole pohađa 13 polaznika a osim visokih časnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, među njima su i visoki časnici Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Njemačke, kao i djelatnici Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske kao i Hrvatskog sabora.
„Zbog iznimnog doprinosa Grada Šibenika i Šibensko-kninske županije u Domovinskom ratu te ulozi postrojbi Hrvatske vojske želimo čuvati spomen i prenositi znanje polaznicima međunarodne vojne izobrazbe na Hrvatskom vojnom učilištu „Dr. Franjo Tuđman“ – istaknuo je brigadir Samardžić.
Ratna škola „Ban Josip Jelačić”, inače, najviša je vojno-civilna obrazovna institucija u RH koja obrazuje visoke časnike oružanih snaga kao i druge državne dužnosnike da budu školovani i prepoznati kao budući strateški nacionalno-sigurnosni vođe. Poseban naglasak u Ratnoj školi se daje razvoju polaznika kao karakternih strateških lidera koji mogu kritički i kreativno razmišljati u složenom i neizvjesnom globalnom okružju.
Razvojem okolnosti i uključivanjem zaposlenika drugih tijela državne uprave Republike Hrvatske (Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Hrvatska vatrogasna zajednica, Sigurnosno-obavještajna agencija) te pripadnika inozemnih obrambenih sustava, Škola poprima međuresorni i međunarodni karakter.
Nakon primanja, predavanje na temu Šibenika u Domovinskom ratu i rujanska bitke za Šibenik 1991. godine održao je Nikola Vukošić, ratni načelnik Policijske uprave Šibenik,
Objavljeno: 04.06.2024, 12:08h