U sklopu trodnevne manifestacije proslave 163. rođendana velikog znanstvenika jučer je u Smiljanu potpisana Povelja o suradnji Nikola Tesla Network – Mreža Nikola Tesla.
Time je napravljen još jedan korak za formiranje prve europske kulturne rute s polazištem iz Hrvatske koja je inspirirana velikanom Nikolom Teslom. Potpisnik Povelje je Grad Šibenik, a istu je potpisao pročelnik UO za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj Petar Mišura.
Uz Grad Šibenik među potpisnicima su, između ostalih, Ministarstvo turizma, Šibensko-kninska županija, Ličko – senjska županija, Karlovačka županija, gradovi Gospić, Karlovac, Ozalj, Skradin Hrvatska turistička zajednica, Hrvatska gospodarska komora, muzeji, instituti, te brojne obrazovne institucije.
Većina partnera se i prije potpisa na Povelju već angažirala na projektu kulturne rute koja bi krenula iz malog Smiljana u Lici i prošla svim zemljama u kojima je Tesla proveo dio života.
Inicijativu za kulturnu rutu Nikola Tesla pokrenuli su Hrvatska udruga za turističke i kulturne rute „Tur Kultur“, Hrvatska udruga za turizam i ruralni razvoj „Klub članova Selo“ i Turistička zajednica Ličko-senjske županije, a među prvima je podršku dalo Ministarstvo turizma. Svi potpisnici Povelje, već su se ranije angažirali na ovom slojevitom projektu, koji uključuje promociju destinacije, prekograničnu suradnju, istraživanje, edukacije, kulturnu suradnju, turističku ponudu i niz drugih segmenata.
„Nakon potpisivanja Povelje slijedi osnivanje Udruge Nikola Tesla Network koja će prikupiti svu potrebnu dokumentaciju za certifikaciju rute pri Institutu za europske kulturne rute Vijeća Europe. Prva ruta s polazištem iz Hrvatske posvećena je znanstveniku koji zaslužuje svu našu pozornost s obzirom na značaj koji ima u svijetu. Ruta će generirati porast turističkog prometa u krajevima kojima prolazi u Hrvatskoj i inozemstvu“, istaknuo je Frano Matušić, državni tajnik u Ministarstvu turizma i predsjednik Radne skupine Nikola Tesla Network – Mreža Nikola Tesla.
Kulturne rute Vijeća Europe osnovane su s ciljem jačanja ljudskih prava, demokracije, prekogranične suradnje, kulturne raznolikosti i dijaloga, a prva je ruta pokrenuta 1987. i sad ih postoji 38. Inicijatori vjeruju da će njihov projekt dati doprinos brendiranju i promociji ne samo Hrvatske već i svih zemalja na ruti, ali i proširenju svijesti o tome kako je Nikola Tesla jedan od najpoznatijih hrvatskih iseljenika te europskih i svjetskih znanstvenika.
„Nikola Tesla je nesumnjivo jedan od naših najvećih velikana koji još uvijek živi kroz poveznicu s novim tehnologijama i neistraženim izumima. Smatrali smo da treba pokrenuti rutu Nikola Tesla gdje bi Hrvatska kao Teslina domovina bila njezin inicijator i nositelj, ali i prva točka na toj ruti. I to ne samo Smiljan kao Teslino rodno mjesto, nego i Gospić i Karlovac kao mjesta primarnog obrazovanja, Zagreb kao grad kojem je Tesla ponudio elektrifikaciju, Skradin u kojem je smještena prva europska hidroelektrana, Ozalj kao mjesto najstarije hrvatske kontinentalne hidroelektrane, Šibenik kao prvi grad u svijetu koji je dobio izmjeničnu struju za svoja postrojenja. Na ruti će biti i Graz, Prag, Budimpešta i Maribor, te Pariz i Strasbourg, gradovi u kojima se Tesla školovao, imao prve poslove i izume. Tu su svakako i New York, grad u kojem je Tesla postao znanstvenik svjetskog glasa, a dio rute su i slapovi Niagare i Colorado Springs. Tko želi uvijek se može priključiti ovom jedinstvenom projektu“ pojašnjava Dijana Katica, predsjednica Hrvatske udruge za turizam i ruralni razvoj Klub članova „Selo“.
Projekt bi, prođe li na Vijeću Europe, najranije u svibnju dobio certifikat Kulturna ruta Vijeća Europe 2020. To će označiti i start za brojne domaće i međunarodne gospodarstvenike, kulturne djelatnike, znanstvenike i mnoge druge, kojima će ruta ostati inspiracija za izradu novih turističkih itinerera, ali i za nova istraživanja i nove kulturne prekogranične projekte.
Foto: Josip Durdov
Objavljeno: 10.07.2019, 11:07h