Večeras je u Gradskoj knjižnici Jurja Šižgorića, u sklopu manifestacije "Šibenski biciklizam: jučer, danas, sutra", predstavljen projekt izgradnje velodroma i popratnih sportskih sadržaja u Šibeniku. Projekt su predstavili konzultantica u pripremi projekta za aplikaciju za EU sredstva Biljana Dekić, sportski direktor BK Fortica Dragan Ilioski, dok je idejno rješenje velodroma prezentirala arhitektica studija ARX d.o.o Ivona Ivčević.
Projekt predviđa gradnju objekta koji bi funkcionirao ne samo kao biciklističko trkalište – velodrom (zasada ih još nema u Hrvatskoj), već koji bi imao i tartan stazu za atletska natjecanja i/ili rekreaciju i skate park s pripadajućim rampama za adrenalinsku tjelesnu aktivnost mladih. Kao moguću lokaciju predstavnici inicijative vide bivšu vojarnu Bribirskih knezova, te će se u tom smislu obratiti Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom Republike Hrvatske.
"U godini u kojoj se obilježava 100. obljetnica prvog organiziranog biciklističkog izleta u Šibeniku, pozdravljam ovaj projekt i samu Inicijativu gradnje multifunkcionalnog objekta otvorene sportsko-rekreativne-edukacijske-turističke infrastrukture biciklističkog kluba Fortica. Kroz projekt je povezana i sportsko-rekreativna i turistička i edukacijska priča.". kazao je zamjenik gradonačelnika Nikica Penđer.
Kako se na prezentaciji moglo čuti, objekt bi primarno služio kao velodrom ili biciklističko trkalište i omogućavao treniranje i prakticiranje biciklizma u cilju sportskih priprema cestovnih biciklista s područja grada, ali i Hrvatske i šire regije u sigurnim uvjetima van prometnica i tijekom čitave godine (u Hrvatskoj ne postoji niti jedan objekt takve vrste, a najbliži u regiji nalaze se u Italiji i Sloveniji), a omogućio bi rekreativcima sigurnu vožnju bicikla na otvorenom izvan prometnica, čime bi se povećala sigurnost biciklista i smanjio broj prometnih nezgoda u kojima oni stradavaju. Objekt bi se koristio i za obuku slijepih osoba i osoba s invaliditetom za vožnju na tandem biciklima kako s područja grada i Županije, tako i s područja šire regije i na taj način doprinio povećanju njihove mobilnosti i socijalne inkluzije.
Procjenjuje se kako bi ovaj sportski objekt, zbog svojeg položaja u području mediteranskih blagih zima bez snijega, mogao na sportske pripreme privući natjecatelje i sportske klubove iz kontinentalnih dijelova šire regije i Europe koji sada prvenstveno odlaze na pripreme na Mallorcu ili u Istru.Ž
Da sportske pripreme imaju ogroman tržišni potencijal kao jedan od turističkih proizvoda, istaknuto je i u usvojenoj Strategiji razvoja turizma RH do 2020.godine, u kojoj se primjerice navodi da pustolovni i sportski turizam predstavlja opsegom sve značajniju i brzo rastuću grupu proizvoda za koju neki operatori prijavljuju rast do 30% godišnje, a koja uključuje, pored primjerice ronjenja, kajaking i kanuing, rafting i ostalih adrenalinskih sportova u vodi, na zemlji i u zraku, i sportske pripreme.Nastavak ubrzanog rasta cikloturizma, pustolovnog-sportskog turizma, očekuje se i u budućnosti,istaknuto je u Strategiji, što je trend podržan sve izraženijim potrebama potrošača za aktivnim i zdravim te okolišno odgovornim odmorom.
Objavljeno: 02.12.2013, 21:38h