Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap
SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

Predstavljena knjiga „Na braniku sjećanja“ Marine Jurković

Predstavljena knjiga „Na braniku sjećanja“ Marine Jurković

 

 

U sklopu programa obilježavanja 30. obljetnice rujanskog ratnog podviga u Šibeniku, večeras je u Gradskoj knjižnici „Juraj Šižgorić“ u Šibeniku predstavljena knjiga „Na braniku sjećanja“ autorice Marine Jurković, a u nakladi same Knjižnice. Kulturnom događaju su prisustvovali  Danijel Mileta, zamjenik gradonačelnika Šibenika, Mirjana Žurić, pročelnica gradskog Upravnog odjela za društvene djelatnosti te  predstavnici braniteljskih udruga, kulturnih, društvenih i javnih institucija te medijskih kuća.

Riječ je, kako je uvodno istaknuo Vilijam Lakić, ravnatelj Gradske knjižnice, knjizi koja objedinjuje 50 razgovora na temu Domovinskog rata koje je autorica, kao tadašnja novinarka „Šibenskog lista“ i „Slobodne Dalmacije“ objavila u „Šibenskom listu“ u razdoblju od listopada 2012. do listopada 2013. godine.  Njezini su sugovornici, kazao je Lakić,  hrvatski branitelji sa šibenskog područja, ratni izvjestitelji, ali i sugrađani koje rat nije mimoišao.

Knjigu je predstavio prof. dr. sc. Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskoga centra Domovinskog rata istaknuvši, uz ostalo, kako se prikupljanjem i objavljivanjem memoarskih zapisa pokazuju poštovanje i zahvalnost prema sudionicima pojedinih povijesnih događaja, odnosno ljudima koji su svojim postupcima, odgovornošću, hrabrošću i savjesnošću u najtežem ratnom razdoblju na određen način zadužili zajednicu kojoj pripadaju.

-Sjećanja hrvatskih branitelja prikupljena i objavljena u knjizi Marine Jurković „Na braniku sjećanja“, zapravo zbirci nakon Domovinskog rata prikupljenih priča sudionika ratnih zbivanja početkom 90-ih, vrijedan su prilog istraživanju povijesti Domovinskoga rata na šibenskom području. Ujedno, ta je knjiga i spomenik jednom ratnom razdoblju i ljudima koji su u teškim i dramatičnim okolnostima obranili, zapravo stvorili, suvremenu Republiku Hrvatsku - kazao Nazor zahvalivši autorici za golemi trud uložen u pronalaženje ljudi s fotografija iz Domovinskog rata i prikupljanje njihovih iskaza, kao i svima onima koji su svojim iskazima omogućili stvaranje knjige, a posebnu zahvalnost izrazio je zbog odgovornosti i osjećaja da o događajima iz Domovinskog rata i njihovim sudionicima treba ostati pisani zapis.

Sama autorica, pak, podsjetila je kako je došlo do objave knjige „Na braniku sjećanja“, zašto je izabrala baš taj naziv  te se prisjetila svojih susreta sa sugovornicima čije su priče zastupljene u knjizi.

-Trideset godina poslije slavne obrane Šibenika u rujnu 1991. godine sve je drugačije. Počele su pomalo blijedjeti uspomene na ono što je u vihoru rata i krvave agresije bilo vrijedno svake žrtve i samog života. Iako su neke činjenice vezane za vrijeme u kojemu su tekstovi izvorno objavljeni u tjednom listu, ova knjiga, koja ih objedinjava, ustvari je nastala baš zato da se ne dogodi zaborav, nego da se nešto zapamti i ostane na braniku sjećanja – kazala je Marina Jurković.

  Objavljeno: 15.09.2021, 20:02h