Projekt „Bila Hrvatska“ pokrenut je međunarodnom likovnom kolonijom koja je održana u ljeto 2013.g u Slivnici – Vinjercu gostovanjem četiri akademska slikara iz Ukrajine. Završetkom kolonije, održana je izložba u galeriji Zadart-a.
Razvijen je tijekom gostovanja šest umjetnika iz Hrvatske na poziv „Muzeja Ideja“ u Lavovu (Ukrajina). Autori koji su gostovali su napravili multimedijsku izložbu u kojoj su bile izložene fotografije, grafike, skulpture, slike, video projekcije. Aleksandar Bonačić - fotografija, Mislav Hollos - grafika, Mario Sokolić - slike, Marin Lerga - skulptura, Boris Zubčić – video,Marko Lokas - video.
Izložba fotografija od Aleksandra Bonačića i skulptura od Marina Lerge, nastavljaju se izlagati u Ukrajini, ali na drugim lokacijama i gradovima.
Projekt je krenuo od kulturne suradnje, ali je u svom procesu prirodno uključio u znanost te na znanstvenim osnovama nastavio rasti. Osim kulture i znanosti, postoje izvrsne osnove za gospodarsku i turističku suradnju.
Projekt je formiran u gradu Lavovu te smo osnovali multidisciplinarno tijelo sastavljeno od niza umjetnika iz Hrvatske i Ukrajine, znanstvenika te institucija, a koje koordinira aktivnostima. To je srce projekta i od toga se granaju aktivnosti.
U Hrvatskoj projekt djeluje pod udrugom Horus, te od siječnja 2014 djeluje i ogranak Zadar.
U Hrvatskoj je prva kolonija u svibnju na otoku Zlarinu , a koja je humanitarnog karaktera te djela ostaju za aukciju kojom se prikupljaju sredstva za udrugu „Kamenčići“ koja brine za osobe s posebnim potrebama. Na koloniji će sudjelovati umjetnici iz Hrvatske i Ukrajine.
U sklopu projekta se snima i dokumentarni film „Bila Hrvatska“ koji je djelomično snimljen na lokacijama u Ukrajini te su u tijeku snimanja u Hrvatskoj. Premijera je predviđena za srpanj 2014.
U toku 2014.g. planiran je niz izložbi. Izložbe se odnose na skulpture i instalacije u staklu, video instalacije, fotografija, skulpture, slike.
U projekt su se do sad uključili ili participirali u događajima i aktivnostima: «Muzej Idea» Lavov, Institut za arheologiju sveučilišta «Ivan Franko» Lavov, Institut za etnologiju, Katedra za kroatistiku sveučilišta «Ivan Franko», Katedra za ukrajinistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu, galeria Zadart-a. Maraska Zadar, Zračna luka Zadar, grad Zadar, Zadarska županija, Art travel Lavov, Sergiy Savchenko art studio Lavov, Art festival Nowice (Poljska), a aktivno su uključeni brojni umjetnici, znanstvenici, prijatelji i simpatizeri.
Projekt ima dobar odjek u medijima u Ukrajini i Hrvatskoj te je stvorena dobra suradnja sa medijima u obje zemlje.
Objavljeno: 11.02.2014, 09:33h