Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap
SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

Šibenik se sprema za novu turističku sezonu

Šibenik se sprema za novu turističku sezonu

 

 

Turističku 2024. godinu Šibenik je zaključio pozitivnim statističkim pokazateljima čemu je znatno pridonijela odlična predsezona pa su u nekim segmentima turističke ponude ostvareni i bolji rezultati nego 2019.  godine. Kazao je to Dino Karađole, direktor Turističke zajednice grada Šibenika na današnjoj 3. sjednici Turističkog vijeća Turističke zajednice grada Šibenika.  

„Unatoč negativnom trendu kojim je obilježen srpanj na hrvatskom turističkom tržištu, početkom kolovoza svi turistički uslužni kapaciteti na području grada Šibenika su bili puni jer smo postali nezaobilazna turistička destinacija  gostima u široj okolici,  a značajno za ovu sezonu je iznimno povećanje udjela domaćeg tržišta te veliko povećanje gostiju sa američkog i britanskog tržišta u odnosu na pokazatelje iz 2023. godine. Do kraja prosinca 2024. godine na području TZ grada Šibenika ostvareno je ukupno 1. 089. 401   komercijalnih turističkih noćenja, odnosno  5, 68 posto više nego u odnosu na proteklu godinu kada je ostvareno 1. 030. 860  noćenja te   272. 589 dolazaka,  a što je 9. 09  posto više nego 2023. godine, kada je ostvareno 249. 879  dolazaka“- istaknuo je Karađole.

U hotelskom smještaju ostvareno je, precizirao je,  504. 175 noćenja što je za 22 posto više nego u prošlogodišnjem razdoblju kada je ostvareno 413. 514  noćenja. Pri tome Solaris,  kao  turistički subjekt,  participira sa čak  75 posto u hotelskom segmentu.

„Strani gosti u svim smještajnim jedinicama imali su udjel od  72, 43  posto ukupnog broja turista a prosječno su boravili 4, 47 dana,  dok su domaći gosti participirali u postotku od 27, 57  u ukupnom broju gostiju i prosječno su boravili 2,76 dana.  Tako je četiri dana prosječan broj dana boravka svih gostiju na području TZ grada Šibenika.   Najbrojniji strani gosti na našem području su i dalje bili turisti iz Njemačke koji su ostvarili   187. 493  noćenja sa udjelom od 17,21 posto te 33. 096 dolazaka. Slijede Poljaci  sa 79. 954 noćenja i udjelom od 7, 34  posto te 14. 020 dolazaka, državljani  UK  sa 57. 729  noćenja  i udjelom od 5,30 posto  te  10. 951 dolazaka te državljani Austrije  sa 53. 699 noćenja  i udjelom 4,93 posto  te 11. 340  dolazaka – zaključio je direktor TZ grada Šibenika.  

Na sjednici Turističkog vijeća usvojeno je i financijsko izvješće kojim je Turistička zajednica prošlu poslovnu godinu završila u statističkom plusu od 7,5 tisuća eura, a vijećnici su podržali i prijedlog raspodjele sredstava po Javnom pozivu „Potpore i manifestacijama u 2025. godini“ po kojemu je 84 tisuće eura raspodijeljeno organizatorima 44 manifestacije.

Šibenski gradonačelnik Željko Burić u svojstvu predsjednika Turističkog vijeća TZ grada Šibenika izrazio je zadovoljstvo rezultatom turističke 2024. godine te uspješnim poslovanjem gradske Turističke zajednice u svim segmentima rada.

„Pred nama je nova turistička sezona, a svjesni smo da su pripreme za nju već započele kroz analizu ostvarenja, praćenje turističkih trendova i prilagodbu planova i programa potrebama naših gostiju.  Naša je strategija i te kako dobro poznata a to je razvijanje destinacije za cjelogodišnji turizam u čemu smo poprilično odmakli te kreiranje što raznovrsnije i kvalitetnije ponude kojom ćemo zadržati stare i pridobiti nove goste i opravdati njihova očekivanja“ – rezimirao je Burić.

  Objavljeno: 19.03.2025, 13:32h