U završnici ovogodišnjeg, sedmog po redu izbora najboljih gradova Jutarnjeg lista i portala Gradonačelnik.hr za nagrade konkuriraju 42 grada, a među njima je i Šibenik u kategoriji obrazovanje i mladi. Pobjednici ovogodišnjeg izbora za „Najbolji grad“ bit će proglašeni na završnoj svečanosti u Šibeniku 5. prosinca.
Trinaest gradova na koncu će ponijeti naslove najboljih u pet kategorija i u natjecanju za dvije posebne nagrade, Smart City i Eco City.
U tri kategorije izbora, a one su gospodarstvo, kvaliteta života te obrazovanje, demografija, mladi i socijalna politika, bit će proglašena po tri najbolja grada, u konkurencijama mali (do 10 tisuća stanovnika), srednji (do 35 tisuća stanovnika) i veliki gradovi s više od 35 tisuća stanovnika ili županijska središta. U kategorijama najvećeg napretka u kvaliteti života i povlačenja novca iz fondova EU, kao i u slučaju nagrada Smart City i Eco City, bira se po jedan pobjednik.
U kategoriji obrazovanje i mladi titulu brane Cres, Umag i Vukovar, a u finalu im konkuriraju – Crikvenica, Komiža, Novigrad i Mali Lošinj (kategorija mali grad), kojemu je ovo prvi ulazak u samo finale u ovoj kategoriji; Labin, Poreč, Rovinj i Vrbovec (kategorija srednji grad) te Čakovec, Pazin, Šibenik i Velika Gorica (kategorija veliki grad).
U predškolskom odgoju realizirano više infrastrukturnih projekata
Grad Šibenik iz godine u godinu povećava kapacitete dječjih vrtića te donosi mjere usmjerene na zadržavanje mladih, a posebno mladih obitelji na svom području. Grad je osnivač i dvije predškolske ustanove – DV Šibenska maslina i DV Smilje, sufinancira i boravak djece u pet predškolskih ustanova drugih osnivača.
Bespovratnim sredstvima fondova i nadležnih ministarstava, ali i značajnim vlastitim ulaganjima, u predškolskom odgoju realizirano je i više infrastrukturnih projekata. U razdoblju od 2016. Grad Šibenik je realizirao niz kapitalnih ulaganja u predškolskom odgoju za koja je često osiguravao bespovratna sredstva fondova ili mjerodavnih ministarstava, ali i ulagao svoja vlastita sredstva, a u planu je i daljnje proširivanje kapaciteta i izgradnja novih predškolskih ustanova.
Također Grad Šibenik osigurao je sredstva za izradu potrebnu dokumentaciju za izgradnju predškolskih, školskih i drugih objekata: nove OŠ Vrpolje i OŠ Ražine, dogradnje OŠ Jurja Dalmatinca i OŠ Brodarica, rekonstrukcije OŠ Faust Vrančić, energetske obnove OŠ P. Krešimir IV., dogradnje DV Šibenski tići, projekte DV Mažurice i DV Gomljanik, proširenje DV Mali Mihovil, energetska obnova DV Tintilinić, uređenje okoliša DV Kućica, Centra za mlade, Projekta RaSTEM, Studija energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora te sufinanciranje Studija sestrinstva.
Pomoćnici u nastavi i produženi boravak
Grad Šibenik se aktivno uključio u organizaciju rada i pružanje dodatne pomoći školama i učenicima te osigurava financijska sredstva za plaće pomoćnika u nastavi za svu djecu s teškoćama u razvoju (52 pomoćnika).
Razumijevajući potrebu zaposlenih roditelja za programima produženog boravka, 2023./24. školske godine ovim programom obuhvaćena su 282 učenika u 16 odgojno-obrazovnih skupina od I-III razreda u sedam (od devet) osnovnih škola, ovisno o zahtjevima roditelja te prostornim mogućnostima škole. Ovaj program je izvanškolski standard te se financira sredstvima Grada Šibenika.
Korisnicima prava na dječji doplatak sufinanciraju se radne bilježnice i drugi obrazovni materijal. Djeci se osigurava besplatan prijevoz i školska prehrana, financira projekt Školske sheme, zdrava prehrana (voće i mlijeko) za sve učenike te provodi projekt školski Medni dan.
Visoko obrazovanje
Visoko obrazovanje je među najbitnijim odrednicama Grada Šibenika, tj. jedan od smjerova razvoja grada Šibenika. U suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu Grad Šibenik sufinancira rad dislociranog Studija energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora.
Iz godine u godinu Grad upotpunjuje studentsku infrastrukturu ulaganjima u projekte poput Centra za nove tehnologije i poduzetništvo Trokut te novi studentski dom Palacin.
U 2024. godini mjesečni iznos stipendija je podignut na 150 EUR, a stipendije se dodjeljuju natječajem na osnovu kriterija uspjeha i kriterija slabijeg imovinskog stanja. Stipendiranjem uspješnih studenata potiče se njihova izvrsnost, dok se stipendiranjem studenata prema kriteriju socijalnog statusa nastoji olakšati stjecanje diplome mladima koji dolaze iz obitelji slabijeg imovinskog statusa.
Lokalni program za mlade
Grad Šibenik je dva puta za redom osvojio titulu „Grada za mlade“. Donesen je i Lokalni program za mlade Grada Šibenika, koji je izrađen je prema smjernicama Nacionalnog programa za mlade za razdoblje 2023. – 2025. i strateški je dokument kojim Grad Šibenik odgovara na potrebe mladih u Šibeniku te planira daljnju kontinuiranu konstruktivnu komunikaciju o potrebama mladih u predviđenom razdoblju provedbe. Program za temeljni cilj ima poboljšanje položaja mladih na području grada Šibenika, a kroz program će se analizirati trenutno stanje te definirati mjere i njihove nositelje koje će poslužiti kao smjernice za zadovoljavanje potreba mladih.
Centar za mlade
Planirana je izgradnja Centra za mlade za čiju su gradnju već osigurana europska sredstava. Projektom je predviđena prenamjena prostora bivše vojarne Bribirski knezovi za društveno-sportske sadržaje od koncertne dvorane, sportsko-penjačke dvorane, prostora za radionice, skate parka i dr. Centar za mlade uklapa se u strateško opredjeljenje grada koji razvija prostor za visoko obrazovanje i mlade na istočnom dijelu grada.
Objavljeno: 01.10.2024, 14:10h