Studenti Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dva će semestra iduće akademske godine posvetiti Šibeniku kao temi Katedre za urbanizam, prostorno planiranje i pejsažnu arhitekturu, a za njih 130 bit će, uz potporu grada Šibenika i Šibensko-kninske županije, organiziran i obilazak te kratki boravak u gradu krajem listopada ove godine. U prvom će semestru Šibenik, naime, biti izučavan s aspekta njegovog urbanističkog potencijala i razvojnih planova, dok će u drugom semestru studenti četvrte godine zagrebačkog Arhitektonskog fakulteta kroz nastavni program i izradu vlastitih planova i projekata obrađivati arhitektonsko-urbanističku razinu Šibenika s naglaskom na razumijevanje prostora, detalje i arhitektonske mogućnosti.
Najavljeno je to na današnjem sastanku u uredu šibenskog gradonačelnika Željka Burića kojemu su, uz domaćina, njegovog zamjenika Danijela Miletu i Petra Mišuru, pročelnika gradskog Upravnog odjela za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj, prisustvovali prof. dr. sc. Bojan Baletić, dekan Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu i Marko Jelić, župan Šibensko-kninske županije.
- Sa zanimanjem pratimo razvoj Šibenika jer je, za razliku od mnogih drugih gradova, izbjegao stupice postratne tranzicije, sačuvao prostor i ostvario napredak u pravom smjeru kroz kvalitetne projekte i planove – kazao je, uz ostalo, dekan Baletić.
Gradonačelnik Burić izrazio je zadovoljstvo interesom Arhitektonskog fakulteta za razvoj Šibenika upoznavši gosta s ključnim visokoškolskim, kulturno-povijesnim i gospodarskim projektima te mogućnostima napretka grada kroz osnivanja novih gradskih četvrti i inovativnih sadržaja, dok je župan Jelić tom prigodom govorio o gospodarskoj i razvojnoj politici Županije. Pri tom je podsjetio kako je riječ o najjačem industrijskom prostoru u Dalmaciji te istodobno Županiji koja obiluje zaštićenim urbanim, povijesnim i prirodnim bogatstvom.
Na skupu se potom razgovaralo o potrebi i mogućnostima suradnje Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, grada Šibenika i Šibensko-kninske županije kroz održavanje ljetnih škola i radionica, a osobito kroz osnivanje multidisciplinarnog specijalističkog studija u Šibeniku koji bi se bavio arhitekturom i planiranjem upravo na područjima koja predstavljaju zaštićenu baštinu.
Objavljeno: 20.08.2021, 14:12h