Nakon što je dobila stipendiju programa Eurodyssée, koju kod nas provodi Šibensko – kninska županija, u nedjelju će otputovati na daleke Azore, portugalsko otočje u Atlantskom oceanu od Lisabona udaljeno čak 1 600 kilometara.
S još 36 kolega iz različitih dijelova Europe prvi mjesec dana intenzivno će učiti portugalski jezik, iako to nije bio uvjet za natječaj, kako bi se lakše mogla sporazumijevati u svakodnevnoj interakciji s lokalnim stanovništvom. Nakon toga započinje praksa na Univeridade dos Acores, Departamento de Biologia u Ponta Delagadi na Sao Miguelu, jednom od devet azorskih otoka.
Eurodyssée je međunarodni program razmjene mladih stručnjaka iz različitih područja u cilju stjecanja profesionalnog iskustva. Regija domaćin dužna je platiti troškove pa će Ana tako mjesečno primati 760 eura s kojim će pokriti svakodnevne potrebe i stanovanje.
„Nakon što sam odradila stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa u Županiji, nisam uspjela pronaći posao u struci. Želja mi je raditi na konkretnim projektima koji se odnose na okoliš, istraživati i implementirati suvremene metode u naše institucije. Nadam se da ću se na Azorima dodatno profesionalno usavršiti i da ću to znanje povratno uložiti u svoj grad“, ističe Ana.
E.D.E.N. Azores (Environmental Defence of Endangered Natural Azoren Habitats) ime je projekta na kojem će Ana raditi u okviru Sveučilišta. Strategija projekta E.D.E.N. Azores obuhvaća metodologiju koja će osigurati identifikaciju ključnih bioindikatorskih vrsta iz koljena Arthropoda (Člankonošci) za osam prirodnih i poljoprivrednih stanišnih tipova. Bit će to kombinacija laboratorijskog i terenskog rada, a Ana se najviše veseli upravo samom istraživačkom radu jer će tako ostvariti potrebne reference kao znanstvenica, a to će, nada se, biti prepoznato od strane budućih poslodavaca u Šibeniku u koji se, svakako, namjerava vratiti.
Inače, Azori su zbog svog vulkanskog porijekla i velike bioraznolikosti „raj“ za biologe. Iako većini nas nepoznato, Sveučilište na Azorima priznato je u svijetu upravo po istraživačkom radu životinjskog i biljnog svijeta te okoliša.
„Želja mi je posjetiti cijelo otočje i upoznati se s načinima integracije turizma i znanosti o okolišu. Naravno, želim se i zabaviti, upoznati nove ljude i otkriti prekrasne krajolike. Iako me malo strah, čak mi je i drago što idem tako daleko jer to je onda pravi izazov“, kazala je Ana na kraju.
Objavljeno: 06.02.2013, 14:27h