U zagrebačkom hotelu Westin danas je održana konferencija na temu gospodarenja otpadom, a jedan od panelista o ovoj, za Republiku Hrvatske itekako važnoj temi, je i direktor šibenske tvrtke Bikarac d.o.o. g. Robert Podrug.
Komunalni otpad je ključno razvojno pitanje, a Hrvatska je sa oko 35% odvajanja komunalnog otpada još uvijek udaljena od dostizanja europskih ciljeva u odvajanju, recikliranju i smanjenju količine nastalog otpada.
Problem gospodarenja otpadom je složen i potrebno je označiti ga prioritetom u djelovanju državnih institucija, ali i nacionalnih i lokalnih politika. Izgradnja centara za gospodarenje otpadom samo je jedan od koraka koji Hrvatsku mogu približiti europskim zemljama s najboljim rezultatima u razdvajanju otpada, a to su Njemačka, Slovenija i Austrija- rečeno je na današnjoj konferenciji.
„Tvrtka Bikarac d.o.o. uz redovnu djelatnost mehaničke i biološke obrade i zbrinjavanja miješanog komunalnog otpada s prostora Šibensko-kninske županije, radi i na konačnom rješenju, odnosno zatvaranju ciklusa zbrinjavanja otpada kroz postupak energetske oporabe. U tijeku je postupak javne nabave za izradu projektno - tehničke dokumentacije za izgradnju postrojenja za energetsku oporabu goriva iz otpada i muljeva iz uređaja za obradu otpadnih voda na lokaciji Centra Bikarac. Izradu dokumentacije, uz suglasnost Vlade Republike Hrvatske, u potpunosti financira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sa oko 3 milijuna eura“, rekao je Robert Podrug, dodavši da bi studija izvodljivosti, kao dio projektne dokumentacije, trebala pokazati mogućnosti implementiranja ovog postupka u šibenskom centru.
Rok za izradu kompletne dokumentacije koja uključuje i idejni projekt te studiju utjecaja na okoliš je kraj 2026.g.
Kružno gospodarenje otpadom jedan je od ključnih ciljeva zelenih politika Europske unije i predstavlja održivi model u svjetlu ekoloških izazova s kojima se suočavamo.
Šibenski Centar za gospodarenje otpadom Bikarac, jedan od četiri aktivna centra u Republici Hrvatskoj, istaknut je na konferenciji kao odličan primjer kružne brige o zbrinjavanju otpada, a objedinjuje odlaganje otpada, postrojenje za mehaničko-biološku obradu otpada, pretovarne stanice i prateću infrastrukturu. Potencijalnom izgradnjom postrojenja za energetsku oporabu goriva iz otpada i muljeva iz uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Centar će smanjiti količinu otpada koja se odlaže na odlagališta, smanjiti emisiju stakleničkih plinova s odlagališta te otvoriti mogućnost korištenja otpada u energetske svrhe.
Partneri konferencije, uz časopis Komunal, su Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Udruga gradova, Akademija tehničkih znanosti Hrvatske, Grupacija centara za gospodarenje otpadom uz pokroviteljstvo Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.
Objavljeno: 26.09.2024, 13:35h