Gradonačelnik Grada Šibenika dr. Željko Burić sa suradnicima održao je danas 4. hodajući kolegij te obišao lokacije javnih zahoda, kako postojećih, tako i mogućih novih prostora, koje bi trebalo staviti u funkciju.
Naime, u Šibeniku tijekom cijele godine radi samo jedan javni zahod i to onaj pored zgrade kazališta koji je u neprimjerenom stanju. U razdoblju od 1. travnja do 1. listopada u funkciji je još jedna lokacija –ona pored gradske vijećnice- koja za vrijeme događanja na Trgu Republike Hrvatske nije u upotrebi. Obilazak je krenuo iz prostora u Splitskoj ulici, danas spremištu Gradske čistoće, a koji je nekada bio u funkciji javnog zahoda. Također se obišao i prostor u buti kod topova na rivi, gdje se nalazi depo Muzeja grada Šibenika, a koji bi, zbog frekventnosti turističkih obilazaka tijekom ljeta, bio idealna lokacija za javni zahod.
„Šibenik bi trebao imati u funkciji barem tri javna zahoda, posebice u turističkoj sezoni kada imamo veliki priljev posjetitelja. Treba također napomenuti kako će dogodine biti u funkciji i novouređeni gat Vrulje, koji će služiti i za prihvat gostiju s cruisera, pa treba razmišljati o stavljanju u funkciju lokacije u Splitskoj ulici. Ne možemo zahod na Autobusnom kolodvoru smatrati rješenjem.“, kazao je gradonačelnik.
Tijekom obilaska zaključeno je kako treba obnoviti postojeći javni i zahod kod kazališta, kao i onaj kod vijećnice: „Ne treba ići u neke skupe obnove, ali definitivno treba primjereno urediti postojeće prostore, te će Gradska čistoća zatražiti troškovnike uređenja. Moram kazati kako, iako trošni, zahodi su čisti i uredni, no ne možemo ipak tolerirati da nam takvi javni prostori, za koje kao grad moramo skrbiti, izgledaju ovako trošno.“, zaključio je gradonačelnik.
Dogovoreno je kako će se kontaktirati Muzej grada Šibenika kako bi se izvidjela mogućnost zamjene prostora – javnog zahoda kod vijećnice i onog kojeg koristi Muzej u buti. Turistička zajednica Grada Šibenika izmijenit će signalizaciju za javne zahode, kako bi oni bili vidljivo i propisno obilježeni.
Direktorica Gradske čistoće d.o.o. Sanja Čatlak kazala je kako se trenutno usluge u javnim zahodima ne naplaćuju, no nakon primjerenog saniranja i uređenja će se uvesti naplata. „Gradska čistoća financira zaposlenice koji rade u dvije smjene, odnosno kroz 14 sati koliko je vrijeme rada javnih zahoda. Grad Šibenik nam godišnje izdvaja 50.000,00 kuna za navedenu namjenu, no iako su javni zahodi u financijskom smislu teret za naš proračun, svjesni smo da treba uvesti poboljšanja.“, kazala je direktorica Gradske čistoće d.o.o. , Sanja Čatlak.
Objavljeno: 20.11.2013, 12:31h