Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap
SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

Šibenski karneval

Šibenski karneval

 

 

Središnja manifestacija ovogodišnjih šibenskih maškara bit će održana sutra, 12. veljače, na pokladni utorak. Karnevalska povorka krenut će u 15 sati s Baldekina, a okupljanje sudionika je u 14.30 ispred sportske dvorane.  Povorka će ulicama Stjepana Radića i Vladimira Nazora krenuti prema obali i Trgu Pavla Šubića I, gdje će biti održano suđenje Krnji, koji će nakon toga biti spaljen i bačen u more. U karnevalskoj povorci sudjelovat će i ove godine svi šibenski dječji vrtići, osnovne i srednje škole i brojne udruge građana, te šibenska, zatonska, vrpoljačka i pirovačka glazba. Prvi put, ove će godine u karnevalskoj povorci bit će i konji iz udruge " Happy horse" kao i Plesna udruga iz Drniša s maskom Sulejmana i harema.  Nastava u osnovnim i srednjim školama sutra će biti skraćena, pa će obje smjene biti održane do 14 sati.

Najboljim maškarama bit će na kraju programa uručene prigodne nagrade.
Organizatori karnevala su Grad Šibenik, Društvo Naša djeca,TZ grada Šibenika i HNK u Šibeniku.

Za sutra najavljena karnevalska događanja bit će održana bez obzira na vremenske prilike!

Poklade, maškare, mesopust, poklad, bušari, šafingari, fašnik, pust, karneval... Sve su to nazivi za razdoblje nakon Nove godine, do Čiste srijede ili Pepelnice. U današnje vrijeme postoji određena razlika između gradskih i seoskih karnevala, a ona se uglavnom vidi u tome što su gradski karnevali redovito organizirani od strane neke udruge, turističke zajednice itd., a u seoskim karnevalima se još može naći određene spontanosti.

Narod od pamtivjeka poznaje običaje maskiranja, a ta tradicija je vrlo živa i danas. Blagdan Bogojavljenja, Sveta tri kralja, posljednji je dan božićnoga ciklusa. U starome Rimu u to doba godine održavale su se brojne svetkovine pod maskama – Saturnalije i Januarske kalende. Te poganske običaje Crkva je nastojala kristijanizirati pa je to razdoblje nazvala svetom dvanaestodnevnicom. Poganske maškare raspršile su se potom u vremenu koje im je ostalo između Bogojavljenja i korizme. Neke od poganskih maski nisu nikada iskorijenjene, a može se steći i dojam da je Crkva namjerno poštedjela poklade kao suprotnost korizmi.

Dakle, možemo ustvrditi da podrijetlo karnevala seže do starorimskih svetkovina (Saturnalija, Luperkalija, Matronalija...), u kojima je prisutan utjecaj Dionizova kulta. U srednjem vijeku to je bio početak nove godine, a uz taj dan je u mnogim europskim krajevima vezana i tradicija biranja jednodnevnih kraljeva – to je službeni početak pokladnoga razdoblja.

  Objavljeno: 11.02.2013, 11:19h