Na današnji dan, 22. listopada 1964. godine u Šibeniku je rođen Dražen Petrović, legendarni kapetan hrvatske reprezentacije , jedan od najvećih hrvatskih i svjetskih košarkaša svih vremena čiji je život prerano završio u automobilskoj nesreći 7. lipnja 1993. godine.
Dražen bi danas slavio 54 rođendan. Uspomena na košarkaškog Mozarta i njegove neponovljive košarkaške majstorije ne blijede.
Početak košarkaške karijere Dražen je započeo u rodnom Šibeniku u klubu „Šibenka“, a 1984. godine prešao je u klub „Cibona“ te je iste godine osvojio brončanu medalju na Olimpijskim igrama u Los Angelesu.
Godinu kasnije , Cibona je pobijedila na europskom kupu protiv Real Madrida zahvaljujući Draženu i njegovih 36 koševa.
1986. godine, s reprezentacijom Jugoslavije osvojio je broncu na SP-u u Španjolskoj.
Dražen je 1988. godine je potpisao za Real Madrid, klub kojem je u dresu Cibone ubacio 36 poena. Godinu nakon prelazi u klub Portland Blazers, najjaču ligu svijeta .
1988. godine na Ol - u u Seoulu s reprezentacijom Jugoslavije osvojio je dok 1989. Dražen postaje prvak Europe.
Na Svjetskom prvenstvu u Buenos Airesu 1990. osvojio je i prvo zlato u dresu Jugoslavije.
Nakon Portlanda, Dražen prelazi u Brooklyn Netse,te postaje najbolji šuter momčadi (pogotovo trica), te najbolji Europljanin koji je dotad igrao u NBA ligi. Još jedan trofej bio je i onaj najboljeg braniča pucača NBA te sezone. Te je godine Dražen hrvatsku reprezentaciju odveo do najsjajnijeg uspjeha, srebra na Olimpijadi u Barceloni, i to u završnom srazu s jedinim pravim Dream Teamom za kojeg su igrali najbolji predstavnici NBA te ujedno neki od najboljih košarkaša u povijesti.
1995. godine ,Hrvatski olimpijski odbor poklonio je Olimpijskom muzeju u Lausanni spomenik Draženu Petroviću, rad kipara Vaska Lipovca. Draženu je u čast 2006. godine otvoren muzej i memorijalni centar „Dražen Petrović“ u Zagrebu i istoimena košarkaška dvorana.
Hrvatski olimpijski odbor ustanovio je 2006. godine nagradu „Dražen Petrović“ koja se dodjeljuje najboljim mladim sportašima i sportašicama.
Državnu nagradu za šport „Franjo Bučar“ dobio je 1992. godine kao igrač ,a posthumno , 1992. godine za životno djelo. U košarkašku kuću slavnih uvršten je 2002. godine.
Objavljeno: 22.10.2018, 10:02h