Obilježavanje ove značajne obljetnice bit će nastavljeno u Šibeniku u subotu 25. svibnja, kada će u Gradskoj vijećnici biti održana svečana akademija s početkom u 11 sati. Ugledni uzvanici i obitelj Guberina prisustvovat će nakon toga otkrivanju spomen ploče, koju na rodnoj kući Petra Guberine u Docu postavlja Grad Šibenik. U 13 sati spomen ploču će otkriti gradonačelnik Šibenika, dr. Ante Županović i gospođa Vera Guberina, udovica akademika Guberine.
Na današnji dan, 22. svibnja, obilježava se stota godišnjica rođenja istaknutog Šibenčanina, akademika Petra Guberine.
Godine 1953. osnovao je Eksperimentalnu sekciju na Odjelu za filologiju Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti, a zatim 1954. Institut za fonetiku pri Filozofskom fakultetu u Zagrebu, koji će poslije biti preimenovan u Zavod za fonetiku.
Godine 1961. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu otvara poslijediplomski studij fonetike, koji postaje rasadnik formalno školovanih fonetičara. Dvije godine kasnije otvara Katedru za fonetiku za dodiplomski studij fonetike, koja 1968. godine prerasta u Odsjek za teorijsku i primijenjenu fonetiku, koji vodi i na kojem predaje fonetiku i verbotonalnu teoriju do umirovljenja 1983.
U Francuskoj se Petar Guberina upoznao s mnogim poznatim osobama s kojima će ga vezati trajno prijateljstvo . Aimé Césaire s Martinika i Léopold S. Seghor, kasnije predsjednik Senegala , najbliži su mu prijatelji s kojima postaje začetnik pokreta crnaštva (négritude). Tijekom pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljeća intenzivno je pisao o crnačkoj poeziji te upoznao našu sredinu s afričkom kulturom i književnošću.
Petar Guberina već je 1941. godine bio na strani narodnooslobodilačkog pokreta. Godine 1945. bio je delegat Jugoslavenskog crvenog križa u Ženevi, a od 1947. do 1951. radio je u diplomaciji, prvo u Ateni, a zatim u Ujedinjenim narodima.
Stvorivši pedesetih godina prošlog stoljeća zajedno s Paul Rivencom iz Francuske novu metodu učenja stranih jezika poznatu pod nazivom audio-vizualna globalno-strukturalna metoda (AVGS), uveo je eksperimentalne tečajeve pri Zavodu za fonetiku u Zagrebu i sa svojim kolegama u Francuskoj pri École Normale Supérieure u Saint-Cloudu u Parizu.
Petar Guberina autor je verbatonalnog sistema – originalne znanstvene teorije na području govorne komunikacije, te elektroakustičkih aparata SUVAG (Systéme Universel Verbotonal d' Audition Guberina).
Primjenom teorijskih postavki verbotonalnog sistema u području patologije sluha i govora Guberina je stvorio verbotonalnu metodu. Utemeljio je Polikliniku SUVAG u Zagrebu u kojoj je bio u cijelom razdoblju djelovanja dugogodišnji direktor te znanstveni i stručni voditelj. Poliklinika SUVAG postala je i ostala središnja ustanova za istraživanja , razvoj i primjenu verbotonalnog sistema i verbotonalne metode, koja se odatle proširila diljem svijeta, te Petra Guberinu uvela u red vodećih svjetskih znanstvenika na području humanističkih i biomedicinskih znanosti.
Petar Guberina bio je član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, od 1955. kao dopisni član u radnom sastavu Odjela za filologiju, a od 1963. godine kao redoviti član. Bio je glavni voditelj i istraživač na mnogobrojnim domaćim i međunarodnim istraživačkim i nastavnim znanstvenim projektima. U više od 60 zemalja svijeta tumačio je svoju teoriju, kao ekspert ili voditelj projekata za širenje verbotonalnog sistema i osnivanje verbotonalnih ustanova. Bio je član brojnih međunarodnih stručnih društava, dvostruki je nositelj Ordena „Legije časti“ Republike Francuske te više drugih odličja i priznanja. Akademik Petar Guberina objavio je više od 200 znanstvenih radova (knjiga, rasprava, članaka, studija). Prevođen je na mnoge jezike, uključujući japanski i arapski.
Preminuo je u Zagrebu 22. siječnja 2005. godine.
Objavljeno: 22.05.2013, 14:20h