Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap
SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

Svake godine 01. prosinca obilježava se dan borbe protiv AIDSa

Svake godine 01. prosinca obilježava se dan borbe protiv AIDSa

 

 

Prvog dana u mjesecu prosincu obilježava se Svjetski dan borbe protiv AIDS-a s ciljem da se različitim aktivnostima informira javnost o toj zaraznoj bolesti, da se ukloni diskriminacija prema oboljelima te da se skrene pozornost na opasnosti koje donosi rizično ponašanje. Zahvaljujući intenzivnim, kontinuiranim i sustavnim mjerama, Hrvatska spada u zemlje s niskom razinom infekcije HIV-om te relativno mali brojem oboljelih od AIDS-a. Naime, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj su od 1985. godine, kada su zabilježeni prvi slučajevi zaraze, do sada registrirane 784 osobe oboljele od HIV-a, 298 osoba je oboljelo od AIDS-a, a 161 osoba je umrla.

Nažalost, godišnje se broj oboljelih osoba poveća za 10%", a najveći se broj novih slučajeva otkriva u dobnoj skupini od 25 do 49 godina, što ukazuje na nedovoljnu informiranost i upućenost u problem HIV-a u seksualno najaktivnijoj populaciji.

Povodom Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a održana danas će u Zagrebu biti i održana konferenciju za novinare koju organizira Tematska skupina Ujedinjenih naroda za HIV/AIDS u Hrvatskoj. Konferencija će okupiti predstavnike Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i županijskih zavoda, te predstavnike nevladinog sektora i akademskih institucija iz Hrvatske i regije.

UN Tematska skupina za HIV/AIDS kao glavni instrument koordinacije rada Ujedinjenih naroda na području HIV/AIDS-a u Republici Hrvatskoj, kontinuirano pruža potporu državnim institucijama i nevladinim organizacijama. Ujedno provodi i aktivnosti kosponzora UNAIDS-a s ciljem unaprjeđenja borbe protiv HIV/AIDS-a. Glavna područja djelovanja uključuju: pomoć nacionalnim tijelima u planiranju i provedbi Nacionalnog programa za prevenciju AIDS-a; djelovanje na području promocije i zaštite ljudskih prava te razvijanje sustava kontrole i praćenja epidemije.

AIDS je bolest današnjice. 20 godina nakon njene pojave od AIDS-a je oboljelo 21 800 000 ljudi, od čega 9 milijuna žena i 4 300 000 djece. Ovaj broj znatno je veći od broja stradalih u ratovima i sukobima u svijetu. UN-ov Ured za borbu protiv AIDS-a je  stoga 1. Prosinca proglasio Svjetskim danom borbe protiv AIDS-a. Obilježavanje ovog dana ima za cilj edukaciju stanovništva kako da se zaštiti od  virusa HIV-a. 

Medicinska znanost je svojim napretkom u proteklim desetljećima uspjela u velikoj mjeri ovladati zaraznim bolestima. Međutim, evidentno je da medicina ipak još uvijek najviše pažnje pridaje kardiovaskularnim i kancerogenim oboljenjima. Početkom 80-ih godina 20. stoljeća otkrivena je nova infektivna bolest koja se širila velikom brzinom, a koju su nazvali AIDS.

  Objavljeno: 30.11.2011, 10:20h