Nažalost, godišnje se broj oboljelih osoba poveća za 10%", a najveći se broj novih slučajeva otkriva u dobnoj skupini od 25 do 49 godina, što ukazuje na nedovoljnu informiranost i upućenost u problem HIV-a u seksualno najaktivnijoj populaciji.
Povodom Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a održana danas će u Zagrebu biti i održana konferenciju za novinare koju organizira Tematska skupina Ujedinjenih naroda za HIV/AIDS u Hrvatskoj. Konferencija će okupiti predstavnike Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i županijskih zavoda, te predstavnike nevladinog sektora i akademskih institucija iz Hrvatske i regije.
UN Tematska skupina za HIV/AIDS kao glavni instrument koordinacije rada Ujedinjenih naroda na području HIV/AIDS-a u Republici Hrvatskoj, kontinuirano pruža potporu državnim institucijama i nevladinim organizacijama. Ujedno provodi i aktivnosti kosponzora UNAIDS-a s ciljem unaprjeđenja borbe protiv HIV/AIDS-a. Glavna područja djelovanja uključuju: pomoć nacionalnim tijelima u planiranju i provedbi Nacionalnog programa za prevenciju AIDS-a; djelovanje na području promocije i zaštite ljudskih prava te razvijanje sustava kontrole i praćenja epidemije.
AIDS je bolest današnjice. 20 godina nakon njene pojave od AIDS-a je oboljelo 21 800 000 ljudi, od čega 9 milijuna žena i 4 300 000 djece. Ovaj broj znatno je veći od broja stradalih u ratovima i sukobima u svijetu. UN-ov Ured za borbu protiv AIDS-a je stoga 1. Prosinca proglasio Svjetskim danom borbe protiv AIDS-a. Obilježavanje ovog dana ima za cilj edukaciju stanovništva kako da se zaštiti od virusa HIV-a.
Medicinska znanost je svojim napretkom u proteklim desetljećima uspjela u velikoj mjeri ovladati zaraznim bolestima. Međutim, evidentno je da medicina ipak još uvijek najviše pažnje pridaje kardiovaskularnim i kancerogenim oboljenjima. Početkom 80-ih godina 20. stoljeća otkrivena je nova infektivna bolest koja se širila velikom brzinom, a koju su nazvali AIDS.
Objavljeno: 30.11.2011, 10:20h