Svjetski dan bolesnika obilježava se svake godine 11. veljače. Ustanovio ga je Papa Ivan Pavao II. 1992. godine, ne bi li potaknuo sve ljude različitih vjeroispovijesti da promisle o svojim mogućnostima u brizi i njezi oboljelih. Namjera je i zahvaliti svima koji skrbe o bolesnicima - zdravstvenim, socijalnim, vjerskim i mnogim drugim djelatnicima i volonterima koji su u središte svoga djelovanja stavili bolesnika i njegove potrebe. Dan bolesnika ne bi trebao biti samo dan posjete bolesnika, starih i nemoćnih osoba i bolesne djece, već dan kada bi svi bar nakratko podigli u sebi svijest, dan koji pokreće ljude u izgradnji bolje, sigurnije i humanije zajednice.
Republika Hrvatska potiče pravo svakoga pojedinca da se upozna s pravima pacijenata propisanima Zakonom o zaštiti prava pacijenata, zajamčenima i kroz Nacionalnu strategiju izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2007. do 2015. godine - što je jedini način da ta prava i zažive u svakodnevnom životu.
Abnormalno stanje organizma koje otežava funkcije tijela, termin koji najčešće koristimo za naziv stanja koje uzrokuje bol, disfunkciju, socijalne probleme, definicija je bolesti prema suvremenom medicinskom rječniku . Poput stroja, ljudsko tijelo najveći dio vremena radi bez zastoja i učinkovito. Međutim, dođe trenutak kada nas tijelo izda i prestane obavljati svoju funkciju. Uz fizičke i fiziološke , opipljive simptome, stanje bolesti prate i oni skriveni, psihološki, koji su, često opasniji.
Objavljeno: 10.02.2012, 00:00h