Mozak je najzagonetniji organ ljudskoga tijela i proučiti ga, dokučiti, razotkriti, oduvijek je predstavljalo izazov ne samo za liječnike, već i za biologe, fizičare, psihologe, informatičare, matematičare i druge. U posljednjem desetljeću prošlog stoljeća, u tzv. Dekadi mozga, rasvijetljene su brojne misterije u vezi građe i funkcije ljudskog mozga, a 21. stoljeće proglašeno je stoljećem uma i posvećeno je razumijevanju rada mozga s naglaskom na proučavanju matičnih stanica i uloge gena u razvoju živčanog sustava, prikazu građe i funkcije mozga, na istraživanju spoznajnih poremećaja i duševnih bolesti.
Proučavanje mozga najzastupljenije je područje znanstvenog istraživanja uopće, a spektakularni rezultati koji su postignuti, otvorili su mogućnost liječenja čitavog niza oboljenja. Ta oboljenja nisu rijetkost, jer primjerice u Hrvatskoj, najčešći je uzrok smrti moždani udar, a najviše se bolničkih dana odnosi na duševne bolesti i poremećaje.
Tjedan mozga, koji se obilježava od 12. do 18. ožujka prilika je da znanstvenici raznih područja razmjene iskustva i spoznaje, predstave izvješća i rezultate istraživanja, ali i prilika da se širu javnost upozna s novim spoznajama i informira o koristi od neuroznanstvenih istraživanja.
Tjedan mozga održava se u okviru globalne kampanje za istraživanje mozga („Brain Awareness Week“) koju organizira Dana Alliance for Brain Initiatives, organizacija u čiji je rad uključeno desetak nobelovaca iz 76 zemalja. Ujedinjene snage domaćih znanstvenika iz Instituta za istraživanje mozga, Društva za neuroznanost, medicinskih fakulteta i sveučilišnih centara iz cijele zemlje, zdravstvenih i javnih ustanova, škola, udruga civilnog društva, Instituta Ruđer Bošković i Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti pripremaju niz radionica, tribina, predavanja i diskusija, a ove godine posebno su izdvojene tri teme: odrastanje i starenje mozga, mozak i odlučivanje te mozak i stres.
Objavljeno: 12.03.2012, 00:00h