Danas je u Interpretacijskom centru katedrale sv. Jakova „Civitas Sacra“ otvoren 16. međunarodni simpozij o biogeokemiji estuarija (IEBS2023) u organizaciji Instituta Ruđer Bošković. Prisutne znanstvenike iz cijelog svijeta, koji će u Šibeniku boraviti od 24. do 26. svibnja, pozdravio je gradonačelnik Željko Burić koji im je u uvodnom govoru poželio produktivnu razmjenu znanja na simpoziju.
„Zadovoljstvo mi je pozdraviti ljude koji su svoje znanje, praktički i život, posvetili proučavanju i zaštiti nečega što je naše bogatstvo koje nam je dano, a to je čisto more. U ovom slučaju riječ je o malim estuarijima, a estuarij rijeke Krke odličan je primjer za to. Nedavna povijest naučila nas je koliko čovjek može biti koban za prirodu. Naime, svjedoci smo kako je estuarij rijeke Krke izgledao samo prije 30 godina kada je bio onečišćen teškom, bazičnom industrijom. Danas je taj estuarij očišćen te je naš najveći potencijal budući da smo na njemu izgradili pozitivnu priču o Šibeniku“, poručio je gradonačelnik Burić.
S tradicijom dugom preko 30 godina „International Estuarine Biogeochemistry Symposium" glavno je središte okupljanja znanstvenika različitih profila iz cijeloga svijeta koji se bave istraživanjima biogeokemije estuarija i obalnog morskog pojasa. Značaj simpozija tim je veći što je njegovo osnivanje potaknuto od strane eminentnih znanstvenika s Instituta Ruđer Bošković (Dr.sc. Vera Žutić, Dr.sc. Marko Branica, Dr.sc. Tarzan Legović), temeljem tadašnjih pionirskih istraživanja estuarija rijeke Krke. Očekivano, prvi simpozij iz ove serije, tada nazvan „International Symposium on Small Estuaries" održan je upravo u Hrvatskoj, i to 1989. u Primoštenu.
Ponovna dodjela organizacije simpozija znanstvenicima s Instituta Ruđer Bošković, a posebice morske postaje Martinska, pokazuje stečeni ugled, te značaj i doprinos znanstvenih istraživanja koja se u proteklih nekoliko desetaka godina odvijaju u području estuarija rijeke Krke i priobalnog mora.
Objavljeno: 24.05.2023, 10:05h