Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap
SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

U Muzeju grada Šibenika izložba „100 godina Jadrije“

U Muzeju grada Šibenika izložba „100 godina Jadrije“

 

 

Otvorenje izložbe „100 godina Jadrije“ održat će se u Muzeju grada Šibenika u srijedu u 20 sati.

Izložba je postavljena u izložbenom prostoru Muzeja u koji se ulazi s obale, a bit će otvorena za posjetitelje do 30. rujna ove godine.

Izložba je nastala u suradnji Muzeja grada Šibenika, Državnog arhiva u Šibeniku i Hrvatskog muzeja turizma u Opatiji. Posjetitelji će moći saznati zanimljivosti o razvoju turizma, zatim o prostoru na kojem je izgrađena Jadrija, te o stogodišnjoj povijesti samog kupališta.

„Također, moći će pročitati i vidjeti kazivanja brojnih Jadrijašica i Jadrijaša, kojima i ovim putem zahvaljujemo na suradnji i susretljivosti. Isto tako, zahvaljujemo i našim sugrađanima koji su nam svesrdno pomogli posudivši nam fotografije iz obiteljskih albuma, ali i predmete koji će također biti izloženi. Moramo spomenuti kako su svi bili sretni da mogu sudjelovati u ovom projektu, pokazavši i time koliko im Jadrija znači“, poručuju iz Muzeja.

Zašto je Jadrija dobila ime Jadrija, kako je Šime Grubišić Rovilo došao na ideju o gradnji gradskog kupališta, tko je Jadriju pošumljavao i zahvaljujući kome danas na Jadriji možemo uživati u hladu i mirisima borova, koje su kabine prve izgrađene, koje su i zašto srušene, koja je vikendica prva izgrađena na Jadriji, gdje je na Jadriji bila ambulanta, a gdje brijačnica, kako su Jadrijaši upozoravani da brod ‘Jadrija’ kreće prema Šibeniku, gdje su odlazili ljubovati, a gdje su igrali ragbi u moru, gdje je na Jadriji Masna ulica i zašto se tako zove, kome je već nakon prve svirke rasparan ugovor radi ‘malo življeg nastupa i napaljene publike’, kako je izgledala signalizacija na svjetioniku, tko je preplivao od Obonjana do Jadrije, a tko pokrenuo Bodulska pripetavanja, kako je nastala pjesma ‘Jadrija moje mladosti’, a kako je ime dobila klapa ‘Jadrija’, koji je bio svakodnevni menu u šumici, gdje su na brodu ‘Jadrija’ sjedili frajeri, o Jadriji prije Jadrije i razvoju turizma u svijetu i u našim krajevima…

O svemu tome i brojnim drugim zanimljivostima moći ćete saznati od autora izložbe, Jadrana Kale, Mirjane Kos Nalis, Marije Krnčević Rak i Nataše Mučalo.

 

  Objavljeno: 09.08.2022, 13:31h