U Kući umjetnosti Arsen u Šibeniku danas je otvoren jubilarni deseti Simpozij etnologa konzervatora pod nazivom „Teorijski i društveni kontekst konzervatorskog rada”.
Trodnevni Simpozij etnologa konzervatora, u organizaciji Ministarstva kulture i medija, Grada Šibenika i Grada Trogira, uz suradnju Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije i Hrvatskog etnološkog društva okupit će etnologe konzervatore Republike Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske, Republike Sjeverne Makedonije, Republike Slovenije I Republike Srbije. Prvi dio simpozija od 4. do 5. listopada bit će podržan u KUA u Šibeniku, dok će drugi dio simpozija biti održan 6. listopada u Gradskoj vijećnici u Trogiru.
Simpozij je službeno otvorio ravnatelj Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture i medija Tomislav Petrinec, a okupljenima su se prigodnim riječima obratili gradonačelnik grada Šibenika Željko Burić i gradonačelnik grada Trogira Ante Bilić.
„Obnovom naših kopnenih tvrđava u samo devet godina uspjeli smo napraviti ono što je za mnoge bio samo san. Šibenik se vinuo u nacionalnu orbitu kada je u pitanju obnova kulturne baštine i na to smo izuzetno ponosni, a svega toga ne bi bilo bez odlične suradnje koju imamo s Konzervatorskim odjelom“, kazao je između ostalog gradonačelnik Željko Burić te sudionicima Simpozija poželio uspješan rad i ugodan boravak u Šibeniku.
“Cilj simpozija je razmjena iskustava revitalizacije povijesnih gradova i ruralnih naselja , obnova pojedinačnih spomenika te zaštita kulturnog identiteta i baštine. Dva dalmatinska bisera, Šibenik i Trogir, idealni su domaćini jer su primjeri gradova koji konzistentno i smisleno ulažu u svoju baštinu, o čemu svjedoči i činjenica da se čak tri kulturna dobra upisana na Listu svjetske baštine UNESCO-a nalaze u Trogiru i Šibeniku”, poručio je trogirski gradonačelnik Ante Bilić.
U prigodi otvorenja dodijeljene su zahvalnice za izniman doprinos u ostvarenju međunarodne stručne suradnje etnologa konzervatora. Zahvalnice su dodijeljene pokretačima Simpozija etnologa konzervatora, Ani Mlinar i Dušanu Strgaru za pokretanje međunarodne suradnje na području konzervatorske struke i kontinuirani rad u Organizacijskom odboru svih dosadašnjih Simpozija.
Etnolozi konzervatori u službi zaštite kulturnih dobara glavninu svog rada posvećuju provođenju strukovnih i upravnih zadataka zaštite i obnove nepokretne i s njom povezane zaštite pokretne te nematerijalne baštine. Uz to se svakodnevno susreću i surađuju s vlasnicima i svim zainteresiranima koji brinu o baštini. U skladu s tim posebnu pozornost posvećuju i promidžbi rezultata svog rada te pripremi različitih stručnih skupova, predavanja i izložaba, gdje prezentiraju zaštitne radove na kulturnim dobrima i baštini.
Na jubilarnom desetom SEK-u otvorit će se nekoliko aktualnih tema, prezentirati rezultati različitih metoda u konzervatorskoj praksi s ciljem razmjene teorijskih i praktičnih pristupa obnovi i revitalizaciji baštine. Simpozij je tematski podijeljen u cjeline, počevši od prikaza sustava upravljanja baštinom u regiji, učinka prirodnih i društvenih promjena koje ugrožavaju baštinu, a bit će govora i o izazovima konzerviranja, rekonstruiranja i adaptacija, posebno o očuvanju tradicijskih graditeljskih znanja, tehnike i zanata te njihovoj ulozi u održivom razvoja. U simpoziju će sudjelovati više od trideset referenata iz pet zemalja.
Sva su izlaganja otvorena za javnost.
Objavljeno: 04.10.2023, 12:09h