U Gradskoj knjižnici Juraj Šižgorić u Šibeniku u tijeku je Znanstveni kolokvij „Šibenik i šibenski kraj u razdoblju hrvatskoga narodnog preporoda“ kojega organiziraju Državni arhiv u Šibeniku, Hrvatski institut za povijest, Odjel za povijest Sveučilišta u Zadru, Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Splitu i Muzej grada Šibenika. Ovim znanstvenim kolokvijem i izložbom koja će biti otvorena u siječnju 2023. obilježava se 150. obljetnica pobjede Narodne stranke na općinskim izborima u Šibeniku i uspostava narodnjačke općinske uprave 15. siječnja 1873. čime je započelo novo razdoblje u razvoju Šibenika.
U ime organizatora, sudionike znanstvenog skupa pozdravila je Nataša Mučalo, ravnateljica Državnog arhiva u Šibeniku, izrazivši zadovoljstvo iznimno dobrom suradnjom sa znanstvenim institucijama i pojedincima, znanstvenicima-istraživačima koji su za Šibenik vezani svojim znanstvenim programima i istraživačkim interesima.
„Ovim skupom, odnosno kolokvijem, željeli smo obilježiti važne događaje koji su obilježili šibensku povijest druge polovice 19. i početka 20 stoljeća, 150 godina od pobjede Narodne stranke na općinskim izborima i preuzimanja općinske uprave od strane narodnjaka. To su prijelomne godine za grad Šibenik. Ono što je uslijedilo dugoročno je preobrazilo naš grad i omogućilo mu razvoj, zapravo ulazak u 20. stoljeće na jednoj potpuno drugačijoj osnovi od one na kojoj se razvijao do sredine 19. stoljeća“-kazala je ravnateljica šibenskog Državnog arhiva.
Uspješan rad Znanstvenog kolokvija na kojemu će sudionici, uz ugledne znanstvenike, imati priliku poslušati izlaganja mladih istraživača, asistenata i studenata čiji znanstveni put tek započinje, organizatoru i sudionicima poželio je i Željko Burić, gradonačelnik Šibenika.
„Tema ovog skupa izuzetno je zanimljiva i važna, posebno s aspekta predstavljanja recentnih istraživanja o zbivanjima u gradu Šibeniku nakon uspostave ustavnog stanja 1860 godine, a osobito nakon pobjede Narodne stranke na izborima za Dalmatinski sabor 1870. godine. Riječ je o razdoblju koje je, uz ostalo, iznjedrilo Antu Šupuka, prvog velikog načelnika-gradonačelnika Šibenika čije uspjehe i vizije i dan danas baštinimo“- rekao je, uz ostalo gradonačelnik Burić.
Kao izaslanik Nine Obuljen Koržinek, ministrice kulture i medija, sudionike Znanstvenog kolokvija „Šibenik i šibenski kraj u razdoblju hrvatskoga narodnog preporoda“ je pozdravio i Ivica Poljičak, državni tajnik u Ministarstvu kulture i medija RH, ukazavši na simboliku po kojoj se skup održava upravo na mjestu gdje se nekad nalazila Slavljanska čitaonica, odnosno Narodna kavana u kojoj su se u Šibeniku okupljali prijatelji narodne misli i poštovatelji preporoda.
„Bilo je to razdoblje izrazitih podjela u društvu koje, sagledavajući ga sa nacionalne razine, ali i zavičajno, s aspekta pojedinaca, ukazivalo na to da vrijeme narodnjaka tek dolazi. Što se Šibenika tiče, u tom je razdoblju od 30 godina Ante Šupuk odigrao presudnu ulogu. Osjetan je ključni iskorak Šibenika iz težačkoga u moderni grad u kojemu je hrvatski identitet ponovno ušao na velika vrata u javni život, upravu, u škole. Sve je to bilo od iznimne važnosti, ne samo u urbanističkom, graditeljskom i komunalnom - nego i u identitetnom smislu“-poručio je državni tajnik.
Objavljeno: 25.11.2022, 11:09h