U Inkubatoru za nove tehnologije Trokut u tijeku su III. Bilateralni sastanci regionalnih znanstvenih centara (RZC) na kojima, uz domaćina, sudjeluju predstavnici Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, Agencije za odgoj i obrazovanje, regionalnih znanstvenih centara iz Osijeka, Splita i Ludbrega te Trokutovih partnera iz Latvije: Daugavpils Inovāciju Centrs, Liepājas Izglītības pārvaldes te Kosmosa izziņas centrs, znanstvenih centara koji se, osim STEM područjem, bave i svemirom, prirodom te modelima i inovativnim metodama približavanja STEM-a ukupnoj društvenoj zajednici.
Sudionike skupa pozdravio je danas šibenski gradonačelnik Željko Burić koji je tom prilikom govorio o snažnoj urbanoj preobrazbi Šibenika iz grada u kojemu je nekoć dominirala industrijalizacija uz brojne negativne posljedice kao što je ekološka zagađenost, kriza prostornog širenja i propadanje povijesne gradske jezgre, u grad ugodnog življenja i višestrukih povijesnih, prirodnih i investicijskih prednosti. Predstavio je razvojne potencijale grada Šibenika, pojedine ostvarene i buduće gradske projekte te osobito rezultate vezane uz obrazovanje i znanost.
„Čini se gotovo nezamislivim da je Šibenik u relativno kratkoj prošlosti bio grad bez visokoškolskog obrazovanja a danas se ponosimo našim Veleučilištem i njegovim programima. Ponosimo se i poslovima budućnosti za koje se diplome stječu na znanstvenom Studiju energetike i zaštite okoliša u Šibeniku. Živimo u vremenu kada je znanje postalo moć i stalo nam je do toga da našim mladima ponudimo najbolje obrazovanje, posebno u STEM području budućnosti i radna mjesta u skladu s tim. Inkubator za nove tehnologije Trokut je dio te priče, kao i Industrijska zona Podi, jedna od najboljih u Hrvatskoj a svi naši razvojni projektu čiju realizaciju očekujemo u skoroj budućnosti temelje se na najsuvremenijoj tehnologiji koja će Šibenik, po izvrsnosti, pozicionirati na visoko mjesto u Hrvatskoj i Europi“, kazao je, uz ostalo, gradonačelnik Burić poželjevši sudionicima skupa srdačnu dobrodošlicu u Šibenik te ostvarenje ciljeva Bilateralnih sastanaka, stjecanje i razmjenu novih znanja i iskustava.
Prvog dana Bilateralnih sastanaka bilo je riječi o regionalnim znanstvenim centrima i njihovom odnosu s osnivačima, kao i doprinosu RSC-ova STEM obrazovanju u lokalnim i regionalnim školama. Direktorica Trokuta Diana Mudrinić predstavila je i projekt RaSTEM u kontekstu značaja u razvoju potencijala STEM-a, dok je norveški model suradnje RSC-ova s osnivačima i, uopće, STEM obrazovanje u toj nordijskoj državi sudionicima približio Vahid Hassani iz Oslo Metropolitan Universityja.
Predavanje o početku i razvoju STEM obrazovanja u Gradu Šibeniku održao je Tomislav Lokas, voditelj Odsjeka za informatičke tehnologije u gradskoj upravi Grada Šibenika a o primjeni dobre prakse korištenja STEM-a u osnovnim školama na skupu je govorila Maja Morić, ravnateljica Osnovne škole Brodarica.
U tijeku dana stručna predavanja će održati Frane Urem i Edi Luketa sa Veleučilišta u Šibeniku te gost Janis Urtans iz Kosmosa izziņas centrs iz Latvije. Gosti će sudjelovati na cijelom nizu radionica, a sutra će im biti predstavljen RaSTEM park u Trokutu te će obići Šibenik uz posjet gradskim tvrđavama.
Objavljeno: 22.01.2025, 13:15h