Nakon nešto više od godinu dana od kada je Strategija razvoja Grada Šibenika usvojena na Gradskom vijeću, Grad Šibenik pristupa reviziji tog strateško – razvojno – operativnog dokumenta.
U Gradskoj knjižnici „Juraj Šižgorić“ uvodnu prezentaciju o postupku revizije Strategije održali su pročelnica Ureda gradonačelnika Ivana Bujas Rupić i pročelnik Upravnog odijela za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj Petar Mišura, koji se osvrnuo na usklađivanje Strategije prema smjernicama EU.
Od 106 projekata koliko je delegirano u Strategiju od strane članova radnih skupina, 10 je završeno. U tijeku su 32 projekta, a u pripremi 33. Nije započet ili nedostaje informacija od strane privatnih subjekata za 31 projekt.
„Važno je da Strategija bude „živo tkivo grada“, da su projekti aktualni i da odražavaju trenutno stanje u gradu“, istaknula je pročelnica Ivana Bujas Rupić. Svaki će se projekt pojedinačno ažurirati te odrediti novi financijski i vremenski okviri.
Strategija razvoja Grada Šibenika usklađena je sa Županijskom razvojnom strategijom Šibensko – kninske županije kako bi se postavljeni ciljevi provodili u skladu s razvojem cijele regije. Županijska razvojna strategija se usklađuje s ciljevima i prioritetima Jadranske šire regije odnosno sa Strategijom regionalnog razvoja Republike Hrvatske.
Vizija Grada Šibenika 2030. godine je Centar zelenih industrija Jadrana te uključuje zelenu proizvodnju, zeleni turizam i revitalizaciju.
Strateški ciljevi takve vizije su: razvijeno gospodarstvo; razvijena obrazovna, znanstveno-istraživačka, komunalna, prometna i društvena infrastruktura; održivi turizam; očuvan okoliš, valorizirane i očuvane prirodne i kulturne vrednote.
Brojni projekti raspoređeni prema strateškim ciljevima su realizirani ili u procesu realizacije, a Šibenik se, nakon pozitivnog iskustva apliciranja na pretpristupne fondove EU, sada nalazi pred izazovom operativnih programa, što je dodatni razlog da se pristupi reviziji Strategije.
Financiranje projekata u novoj financijskoj perspektivi uvjetovano je postojanjem strateških dokumenata, a Europska unija zahtjeva i usklađenost sektorskih i teritorijalnih strategija, stoga je Strategija krovni dokument iz kojeg proizlaze i na koji se naslanjaju projekti koje pripremamo za apliciranje na europske fondove.
Naredna revizija Strategije Grada Šibenika uključuje odabir članova radne skupine, ažuriranje projekata, delegiranje novih projekta i elaboraciju istih, usklađenost sa Strategijom i usvajanje na Gradskom vijeću. Očekivani rezultat takve revizije je ažurirani dokument, usklađen s novonastalim okolnostima i potrebama. U Strategiju će se delegirati novi razvojni projekti koji će usmjeriti proračun za 2014. godinu i planirane prijave za EU fondove.
Objavljeno: 11.02.2013, 12:11h