Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap
SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

Volonteri u listopadu pošumljavaju opožarena područja u Grebaštici

Volonteri u listopadu pošumljavaju opožarena područja u Grebaštici

 

 

Najveća europska volonterska akcija pošumljavanja požarišta – kampanja Boranka, održat će se prve tri subote u mjesecu listopadu i na području grada Šibenika, točnije u Grebaštici, gdje je veliki požar prošle godine uništio hektare zelenila i šuma.

Tim povodom u gradskoj upravi je održan sastanak na kojem su sudjelovali Dan Špicer, poslovni direktor Saveza izviđača Hrvatske koji je glavni organizator akcije, Paško Rakić ispred Grada Šibenika, Danijela Svirčić, direktorica Turističke zajednice Grebaštice te Antonija Gregov Jukić, ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Šibenik.

Na sastanku se razgovaralo kampanji Boranka i akciji pošumljavanja na području Grebaštice, u kojoj će sudjelovati volonteri, odnosno izviđači iz čitave Hrvatske, otprilike njih stotinjak. Pridružit će im se i volonteri iz splitskih škola i fakulteta koji već godinama sudjeluju u akcijama Boranke. Uz to, dolaze im i brojni partneri i pokrovitelji, poput djelatnika Hrvatskih šuma koje su glavni partner i suorganizator u projektu.

Kako je istaknuto, dobrodošli su i volonteri s područja Šibenika i okolice, koji sve informacije mogu dobiti na poveznici, a u tijeku je kontaktiranje raznih udruga, planinarskih društava sa šibenskog područja koji bi se mogli i željeli priključiti pošumljavanju. Savez izviđača Hrvatske za sve volontere na lokaciji osigurava sadnice, alat za sadnju, radne rukavice, vodu za piće, sendviče, voće i mobilne WC-e. Također, za sve udaljenije volontere rješavaju i prijevoz do i sa sadilišta.

Inače, kampanju Boranka pokrenuli su još 2017. godine, nakon katastrofalnih šumskih požara koji su ušli u predgrađa Splita i Solina i uništili tisuće hektara šuma i zelenila, Savez izviđača Hrvatske i Hrvatske šume, u suradnji s HGSS-om, Ravnateljstvom civilne zaštite, Udrugom hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata i brojnim drugim domaćim i stranim institucijama i organizacijama. Službeni pokrovitelji Boranke su Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Europski parlament i Predstavništvo europske komisije u Hrvatskoj. Do sada se u podršku Boranke uključilo više od 60 domaćih i inozemnih partnera.

Sadeći nove šume, kako bi se priroda brže oporavila, a ujedno spriječila degradacija šumskog tla, izviđači su, uz pomoć struke i brojnih partnera, do sada u akcije pošumljavanja požarišta u Splitu, Solinu, Trogiru, Makarskoj i Zadru, uključili više od 11,000 volontera u ukupno 34 velike akcije, organizirane u posljednjih 6 godina. U tom periodu posađeno je više od 130,000 novih stabala u sadnicama, žiru i sjemenu. Uz akcije pošumljavanja, organizirano je više od 100 edukativnih radionica u lokalnim školama, vrtićima, knjižnicama kako bi se proširila svijest i informiralo najmlađe o prevenciji požara, važnosti šuma i zaštiti okoliša. Edukativni timovi sastavljeni od izviđača, šumara, HGSS-ovaca i pripadnika civilne zaštite, obišli su više od 50 obrazovnih ustanova, a veliki dio školaraca i osobno je, nakon edukacija, sudjelovao u akcijama pošumljavanja.

  Objavljeno: 12.09.2024, 11:08h