U Gradskoj knjižnici Jurja Šižgorića u Šibeniku danas je održana tribina te je predstavljen projekt: Lokalni program za mlade Grada Šibenika. Projekt provodi Grad Šibenik u partnerstvu sa Šibenskom udrugom mladih iUdrugom mladih „Mladi u EU“ koji financira Ministarstvo socijalne politike i mladih.Aktivnosti projekta se provode u gradu Šibeniku, a cilj je izrada Lokalnog programa za mlade grada Šibenika, kako bi se poboljšala kvaliteta njihovog života.
„ Uvijek govorim da su mladi naša budućnost; želimo znati njihove želje i potrebe da im možemo ostvarili uvjete za edukaciju, ali i za slobodno vrijeme, odnosno da im pomognemo u procesu odrastanja i integracije u društvenu zajednicu. Izrada ovog projekta bit će dobra podloga za iduće korake, dok paralelno s tim radimo na ostvarenju adekvatnih prostora za potrebe mladih, a od naredne akademske godine moći će birati i akademsku naobrazbu u našem gradu.“, rekao je gradonačelnik Željko Burić.
Grad Šibenik će u suradnji s udrugama civilnog društva ispitati potrebe mladih te će osmisliti, raspisati i usvojiti lokalni program za mlade čime će započeti nova faza provedbe javnih politika za mlade u gradu Šibeniku. Po završetku projekta kroz umrežavanje sa županijskim savjetom mladih te ostalim savjetima mladih u regiji, omogućit će se uključivanje predlagatelja/donositelja/provoditelja javnih politika na regionalnoj razini.
„Kroz dugogodišnji rad s mladima u gradu Šibeniku utvrdilo se kako samo rad Savjeta mladih nije dovoljan da bi se adekvatno adresirale potrebe mladih, već je potrebno donijeti konkretan lokalni program temeljen na činjenicama i prethodno provedenom istraživanju.“, kazala je voditeljica projekta Azra Skorić, viša savjetnica u UO za društvene djelatnosti Grada Šibenika.
Maja Šintić, potpredsjednica Šibenske udruge mladih i Vinko Livaković, predsjednik udruge Mladi u EU pojasnili su model anketiranja kojim će se ispitati potrebe mladih.
Organizirat će se fokus grupe na kojima će se steći dublji uvid u rad, funkcioniranje i vrednovanje udruga, a bit će organizirano i studijsko putovanje u Osijek s ciljem razmjene iskustava s tamošnjim udrugama mladih.
Projektom se želi ukazati na činjenicu da je promjena moguća, ako se lokalne vlasti i organizacije civilnog društva udruže te zajedničkim snagama pokrenu projekte, koji će dovesti do poboljšanja kvalitete života mladih.
Rezultati istraživanja potreba mladih bit će javno objavljeni i svima dostupni, a prije izrade samog programa organizirat će se i javna rasprava o rezultatima istraživanja.
Objavljeno: 12.12.2014, 11:56h