Projekt SITE suočava se sa zajedničkim teritorijalnim izazovom diverzifikacije turističkih tokova kroz promicanje inkluzivnog turističkog ekosustava.
Početkom ožujka Sveučilište u Trstu, kao vodeći partner, organizirao je početni sastanak u sklopu projekta SITE – Shaping Inclusive Tourist Experiences financiranog iz programa Interreg Italija – Hrvatska, a na kojem su sudjelovali i predstavnici Grada Šibenika. Projekt SITE suočava se sa zajedničkim teritorijalnim izazovom diverzifikacije turističkih tokova kroz promicanje inkluzivnog turističkog ekosustava.
U Europi, kao i u Programskom području, 25% odrasle populacije ima neki oblik invaliditeta, a indeks starosti je 136 starih osoba na svakih 100 mladih ljudi. Gotovo svatko, izravno ili neizravno, iskusi poteškoće povezane s invaliditetom uz rizik da bude isključen iz punog sudjelovanja u društvu i putovanjima zbog nedostupnih informacija, usluga i objekata. Sve je veća potražnja za pristupačnim turizmom, a inkluzivna turistička odredišta omogućuju povećanje i diverzifikaciju broja posjetitelja te smanjenje sezonalnosti turističkih tokova. Stoga, projekt SITE ima za cilj povećati atraktivnost turističkih destinacija i poticati razvoj turizma tijekom cijele godine kroz princip univerzalnog dizajna. Ovakav dizajn daje prednost ne diskriminirajućim rješenjima promicanjem društvene uključenosti te korištenjem IKT-a za smanjenje prepreka (arhitektonskih, osjetilnih, komunikacijskih) koje ograničavaju pristup osobama s invaliditetom, obiteljima s djecom i starijim osobama.
Vodeći partner projekta je UNITS – Sveučilište u Trstu (IT), a projektni partneri su : Grad Šibenik (HR), Dubrovačka razvojna agencija DURA (HR), Zračna luka Dubrovnik (HR), CMI – Central Marketing Intelligence (IT), VEASYT srl (IT), Općina Fano (IT), Sveučilište u Rijeci, Fakultet za turizam i ugostiteljski menadžment (HR). U projektu sudjeluju i pridruženi partneri: Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske i Turistička zajednica grada Šibenika (HR) te Forum delle città dell' Adriatico e dello Ionio (IT).
Provedba projekta započela je 1. ožujka 2024. te traje 30 mjeseci odnosno do kraja kolovoza 2026. godine. Njegova ukupna vrijednost je 2.076.608,68 EUR, a dio proračuna koji je namijenjen za aktivnosti Grada Šibenika iznosi 232.350,00 EUR.