Projekt SIRM bavi se međuregionalnom razmjenom iskustava između partnera u području socioekonomske integracije državljana trećih zemalja.
Nakon što je godine 2022. izbio rat u Europi, više od 5 milijuna Ukrajinaca napustilo je svoje domove. Zbog stabilne gospodarske i političke situacije zemlje Europske unije često se biraju kao glavno odredište izbjeglica i migranata. Projekt SIRM stoga omogućuje široku razmjenu iskustava i širenje znanja o problemima i potrebama migranata te načinima rješavanja problema migracija.
Grad Šibenik kao jedan od projektnih partnera tokom provedbe projekta namjerava razvijati i promicati regionalne politike usmjerene k integraciji izbjeglica u društvo i tržište rada, unapređenjem postojećih programa i inicijativa ili razvojem novih. Fokus je stavljen na rješavanje prepreka s kojima se susreću migranti i izbjeglice poput nepoznavanja jezika, nedovoljnog obrazovanja, nesklad između profesionalnih vještina i lokalnog tržišta rada, nedostatak sredstava za najam ili kupnju stana. Javna zadaća je stvoriti mehanizme koji će pridošlicama omogućiti što veću prilagodbu i samostalno funkcioniranje.
Zahvaljujući projektu moći će se steći znanja, upoznati s rješenjima koja vrijede u različitim zemljama EU te razmijeniti iskustva u području socioekonomske integracije državljana trećih zemalja. Kao rezultat suradnje, partneri iz 8 zemalja: Poljske, Rumunjske, Slovačke, Italije, Hrvatske, Nizozemske, Irske i Latvije unaprijedit će regionalne politike o migrantima i izbjeglicama te ojačati suradnja.
Projekt je s provedbom započeo 01. ožujka 2023.g a završit će 31. svibnja 2027.godine. Iznos dodijeljenih bespovratnih sredstava za Grada Šibenik je 126.614,40 EUR.
Drugi transnacionalni sastanak projektnih partnera na projekt SIRM u Šibeniku, 03.-04. listopada 2023.godine
Grad Šibenik bio je domaćin drugog transnacionalnog sastanka projektnih partnera na projektu SIRM – Socio-economic Integration of Refugees and Migrants, od 03. do 04. listopada 2023.godine. Prvi dan, u prostorijama kampusa tvrđave Sv.Ivana, projektni partneri imali su priliku predstaviti primjere dobre prakse kroz prezentacije na temu: „Dopunska potpora migrantima i izbjeglicama: stambena, socijalna, obrazovna i zdravstvena pomoć“.
Cilj je bio prikazati različite ideje i projekte koji se provode diljem Europe te podići svijest o mnoštvu potreba čije zadovoljenje treba osigurati razinu socijalne osjetljivosti. Svaki partner predstavio je kako se konkretno nosi s problemima koje sa sobom nosi briga o migrantima i izbjeglicama.
U online radionici koju je organiziralo Sveučilište u Groningenu iz Nizozemske, sudionici su bili podijeljeni u grupe te uz pomoć moderatora sa Sveučilišta u Groningenu raspravljali i razmjenjivali iskustva o situaciji u svojim zemljama i gradovima, kao i probleme s kojima se susreću s migrantima i izbjeglicama te načine rješavanja istih.
Drugi dan susreta započeo je obilaskom grada Šibenika, uz pratnju turističkog vodiča, i osvrtom na stanje tijekom rata u Hrvatskoj devedesetih godina prošlog stoljeća. Nakon toga, sudionici su imali priliku poslušati predavače iz područja psihoterapije za djecu pogođenu ratom, volontere, predstavnike civilne zaštite i djelatnike iz područja kulture te njihov doprinos u migrantskoj i izbjegličkoj krizi.
Susret je završio izložbom fotografija pod nazivom ˝Every Child Needs Peace˝ kao retrospektivom rata u Hrvatskoj i rata u Ukrajini, kako je utjecao na djecu i ublažavanja posljedica kroz umjetnost i kulturu.